مدیریت سازمان

بررسی و خلاصه چند پژوهش جالب

banner

اخلاقیات؛ اثر شرکای جرم


احتمال بروز رفتار غیراخلاقی از سوی کدام‌‎یک از این‌ها بیشتر است: یک فرد تنها، دو دوست یا دو غریبه؟

مطالعه‌ا‌‎ی جدید نشان داده که غریبه‌های «ناشناس» بیشترین احتمال قانون‌شکنی را دارند. در یک آزمایش، افراد و زوج‌های غریبه‎ در یک امتحان کامپیوتری شرکت کردند (و به خاطر یک مشکل کامپیوتری) فرصت اینکه نمره‌ی بهتری بگیرند را داشتند. 73درصد از زوج‌ها و 54درصد از افراد تنها، در این امتحان تقلب کردند.

دریک آزمایش دیگر، شرکت‌کنندگان مصاحبه‌ی شغلی با فردی را تصور کردند که می‌دانستند شش ماه دیگر اخراج می‌شود. به آن‌ها گفته شد که بازبینی عملکرد خودشان، به‌شدت به بستن این معامله بستگی دارد. وقتی از آن‌ها پرسیده شد که اگر متقاضی درباره‌ی امنیت شغلی‌اش سوال کند، آیا صادقانه پاسخ می‌گویند – کار اخلاقی همین است – زوج‌های غریبه‌ای که تازه همدیگر را ملاقات کرده بودند، خیلی راحت‌تر از افراد یا زوج‌هایی که با یکدیگر رابطه داشتند، حقیقت را پنهان می‌کردند.

محققین به این فرضیه رسیدند که غریبه‌ها کار غیراخلاقی انجام می‌دهند تا بتوانند پیوند دوستی را بین خودشان برقرار کنند. آن‌ها نوشتند: «تحقیق ما نشان می‌دهد که اگر می‌خواهیم اتخاذ یک تصمیم مشترک را به افراد بسپاریم و بحث اخلاقیات برایمان اهمیت دارد، باید ابتدا اجازه دهیم که پیوند اجتماعی میانشان برقرار شود.»

درباره‌ی تحقیق: «خطر غریبه: چرا و چه زمانی زوج‌های مصرف‌کننده، رفتاری غیراخلاقی‌تر از افراد تنها دارند»، نوشته‌ی هرستینا نیکولووا، کیت لمبرتون و نیکول وروکی کولمن (ژورنال کانسومر ریسرچ، 2018)




شغل؛ بزرگ‌ترین موفقیت‎‌ها در یک دوره‌ی شکوفایی بروز می‌کنند


قماربازها، ورزشکاران و سرمایه‌گذارها همگی یک دوره‌ی شکوفایی را تجربه می‌کنند. مطالعه‌ای جدید روی هنرمندها، کارگردان‌های سینما و دانشمندان انجام گرفته تا معلوم شود آیا چنین پدیده‌ای برای تلاش‌های خلاقانه هم صدق می‎کند.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *