کار و زندگی، مصاحبه با ماری کندو

نویسندگان: آلیسون بیرد

کوندو طی دوران تحصیل در ژاپن، آپارتمان دوستانش را مرتب می‌کرد. پس از آغاز کار به‌عنوان متصدی فروش یک آژانس کارگزینی، میز مشتریانش را منظم می‌کرد. او یک شعار برای خودش داشت – «صرفاً چیزهایی را نگه دار که حس خوبی به تو می‌دهند» – و آن را به یک کسب‌وکار موفق به نام کون‌ماری (که از زمان تاسیس، به بیش از 400 مشاور سازمان‌دهی در 43 کشور دنیا مدرک داده است) و تعدادی کتاب پرفروش تبدیل کرده است. آخرین کتاب او با عنوان «لذت در کار»، به مسئله‌ی سازمان‌دهی در دفتر کار می‌پردازد.

«دلیل شهرت من شخصیتم نبوده؛ بلکه ایده‌ام معروف شده است»

مجله: تفاوت شما با سایر سازمان‌دهندگان حرفه‌ای چیست؟

کوندو: فکر کردن به اینکه چه وسایلی حس خوب و لذت به ما می‌دهد، خداحافظی با اشیاء نه‌چندان لذت‌بخش و نگه‌داری و دانستن قدر وسایل ارزشمندی که هم‌اکنون در اختیار داریم، ارکان پروسه‌ی کاری من هستند. چنین پروسه‌ای را تفاوت کار خودم با سازمان‌دهی صِرف می‌دانم.

چه چیزی باعث شد که از همکاری رودررو با مشتریان به نگارش کتاب و برگزاری دوره‌های آموزشی و استخدام سایر مشاورها برسید؟

ناگهان یک فهرست انتظار شش‌ماهه برای خدماتم داشتم و مشتریان آتی از من می‌پرسیدند که آیا ممکن است تجربه‌هایم را با آن‌ها به اشتراک بگذارم. هیچ تجربه یا مهارتی در نگارش کتاب نداشتم، بنابراین در یک دوره‌ی شش‌ماهه شرکت کردم تا این کار را یاد بگیرم و سپس طرح پیشنهادی کتابم را به چند ناشر دادم. کتاب منتشر شد و تعداد واکنش غیرژاپنی‌ها به آن واقعاً غافلگیرم کرد. هم‌اکنون دو دفتر، 24 کارمند و صدها مشاور داریم.

چطور مطمئن می‌شوید که تمامی مشاورانتان کیفیتی مشابه خودتان دارند؟

چطور درمی‌یابید همکاری‌تان با یک مشتری خوب پیش می‌رود؟

باید هم‌راستایی اهدافمان را بررسی کنیم. ضمناً از فرد می‌خواهم بگویند چه آیتم‌های حس خوبی به آن‌ها می‌دهد و سپس به آن‌ها توجه کنند. مهم‌ترین نکته در لحظات چالش‌برانگیز، طرح مجدد پرسش‌های «هدفمان چیست؟» و «آیا می‌توانیم مجدداً با هم کار کنیم؟» است. باید همیشه از خودمان بپرسیم که این همکاری ما چه ارزشی دارد.

از شما به خاطر راه‌اندازی یک خط محصول انتقاد کرده‌اند – افزودن لوازمی که باعث شلوغ شدن خانه‌ها می‌شود. نظرتان چیست؟

همین یک قانون کافی است و باید آن را رعایت کنید. اما بیش‌ازحد خرید نکنید. و قبل از خرید کردن، همه‌چیز را مرتب کنید، زیرا در این صورت می‌توانید نیازهایتان را بهتر از قبل بشناسید.

از مرتب‌سازی محیط کار بگویید.

این کاری است که باید برای آن وقت بگذارید. وقتی محل کارتان مرتب باشد، فضای کافی برای ورود حس خوب وجود خواهد داشت. کماکان باید ابتدا اهدافتان را تعیین کنید؛ سپس می‌توانید محیط مدنظرتان را تجسم کنید یا تصمیم بگیرید که کدام ایمیل‌ها را بخوانید. این سوال را بپرسید: «چه چیزی می‌تواند کمک‌حال شما برای حرکت در مسیر حرفه‌ای ایده‌آل باشد؟».

همین پرسش گاهی موجب تغییر شغل و حرفه‌ی افراد می‌شود. چرا؟

وقتی دائماً از خودتان بپرسید «آیا حس خوبی به من می‌دهد؟»، معنادارترین چیزهای زندگی‌تان را درک خواهید کرد. اگر به این کار عادت کنید، آن را در تک‌تک بخش‌های زندگی‌تان اعمال خواهید کرد و می‌توانید از صمیم قلب خواسته‌های خود را بشناسید.

آیا حفظ این پرسونای خونسرد، خوشحال و منظم دشوار است؟

این شخصیت من است. اما وقتی بیش‌ازحد کار کنم، استرس داشته باشم و دخترها خانه را به هم بریزند، البته که نمی‌توانم تا این اندازه خونسرد باشم.

این مقاله در شماره ی زیر منتشر شده است:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *