استراتژی و اجرا

ثمره زندگی، مصاحبه با سارا کوپر

از آلیسون برد در مجله مارس-آوریل 2022

banner

پیش از اینکه سارا کوپر دابسمش‌های انتقادی خود از رئیس‌جمهور ترامپ را در تیک‌تاک بگذارد، در جایگاه طراح و مدیر گوگل، دنیای شرکت‌ها را به هجو می‌کشید. وقتی یکی از پست‌های بلاگ کوپر با عنوان «10 ترفند برای باهوش به نظر رسیدن در جلسات» بسیار محبوب شد، از شغلش استعفا داد، کتابی در این زمینه نوشت (این بار با 100 ترفند) و بعدها دنبالۀ آن را نیز منتشر کرد («چطور بدون آسیب رساندن به احساسات مردان موفق شویم»). اما کماکان نویسندگی، کمدی استنداپ و بازیگری درآمد چندانی برای او نداشت. بالاخره در سال 2020 طنز سیاسی او نامش را بر سر زبان‌ها انداخت. میلیون‌ها نفر در جای‌جای دنیا ویدئوهای او را دیدند، نت‌فلیکس ویژه‌برنامه‌ای برای او ساخت و اکنون در حال آماده‌سازی فیلم، برنامۀ تلویزیونی و کتاب خود است.

«اگر ایده‌ای متعلق به خودتان باشد، تصمیم‌گیری دربارۀ آن نیز باید به شما سپرده شود. اگر نتوانید با چشم‌انداز شخصی خودتان ارتباط برقرار کنید، فاجعه است.»مجله: موقعیت‌های شغلی خوبی در یاهو و گوگل داشتید. چرا استعفا دادید؟

کوپر: شغل طراحی بستری برای بروز خلاقیتم بود. اما از بچگی آرزوی بازیگر شدن داشتم. بنابراین وقتی 30 ساله شدم، از یاهو استعفا دادم و بازیگری و کارهای مشابه آن را امتحان کردم. در استندآپ متوجه شدم علاقۀ ویژه‌ای به نوشتن و اجرای متن‌های خودم دارم. بنابراین به نیویورک رفتم، اما پس از یک سال 20 هزار دلار بدهی بالا آوردم. اینجا بود که به گوگل ملحق شدم. اما هنوز فقط اجرا و بازیگری روحم را ارضا می‌کرد. مطلب «10 ترفند» را نوشتم و خیلی معروف شد. وقتی تصمیم استعفا را به اطلاع مدیر سازمان رساندم، اشاره کرد «همیشه می‌توانی پیش ما برگردی». همین‌جا متوجه شدم ریسک ماندن در سازمان، خیلی بیشتر از ترک آنجاست.

در طنزهایت از محیط کار، بیشتر روی چه مشکلاتی تاکید می‌کردی؟

اول از همه خودم زن رنگین‌پوست هستم و همیشه مزخرفات دیگران را می‌شنوم. خیلی از آقایان شیوه‌هایی برای اظهارنظر در جلسات دارند که باوجود بی‌اطلاعی، خود را آگاه نشان دهند. همچنین در ساختار شرکت‌ها وقتی رهبر از اصلاح و تنظیم سرعت پیشرفت سازمان می‌گوید و از همه می‌خواهد قدری دست نگه دارند، کارکنان بلافاصله تقلید می‌کنند؛ بدین ترتیب به ربات‌هایی تبدیل می‌شویم که روحمان در سازمان نیست. درحالی‌که باید دقیقاً برعکس عمل کنید: متظاهرانه صحبت نکنید. به‌دنبال بزرگ جلوه دادن کارتان نباشید. خودتان باشید. صادقانه رفتار کنید. عباراتی نظیر «نمی‌دانم» و «یک نفر به من توضیح بدهد» هیچ اشکالی ندارند. در کتاب دوم از هنجارهای مختص خانم‌ها -در زمینۀ پوشش، نحوۀ گفتار، میزان لبخند، تعداد علامت‌های تعجب- در محیط‌های کار گفتم، درحالی‌که اکثر آقایان ملزم به رعایت چنین مقرراتی نیستند.

چطور تصمیم گرفتید از رئیس‌جمهور دابسمش بسازید؟

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

آلیسون برد ویراستار ارشد مجله‌ی کسب‌وکار هاروارد است

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *