یادداشت سردبیر

تحقق بخشیدن به هدف

از ادی ایگنیشس در مجله مارس-آوریل 2022

banner

مدل‌های کسب‌وکار همواره سهامداران را در اولویت قرار می‌دادند؛ اما در دهۀ گذشته مجلۀ کسب‌وکار هاروارد مقالات، مصاحبه‌ها و کتاب‌هایی دربارۀ جایگزین‌های احتمالی این مدل‌ها منتشر کرده است. اعضای مجله عبارتی کوتاه و ساده را برای اشاره به این کارها در نظر گرفته‌اند™: «اصلاح سیستم».

در آگوست 2019، انجمن بیزینس راندتیبل راهکار خودش را منتشر کرد: بیانیۀ مهم آن‌ها هدف هر شرکت را خدمت‌رسانی به تمام ذی‌نفعان نامید؛ این تحولی اساسی نسبت به اولویت داشتن سهامداران بود. این تحول و افزایش گفتگوها پیرامون آن را تشویق می‌کنیم. اما مشکلی وجود دارد: اغلب اوقات بحث دربارۀ مدیریت «هدف»، به‌طرز مأیوس‌کننده‌ای مبهم است. هدف دقیقاً چیست؟ شاید به‌کارگیری آن در گزارش‌های سالانه بسیار خوب به نظر برسد، اما این اهداف چه نقشی در اقدامات روزمرۀ رهبران، اتخاذ تصمیمات دشوار، تعامل با مشتریان، تهییج کارمندان و جذب سرمایه‌گذاران دارند؟

بستۀ روشنگری این شماره با عنوان «تحقق بخشیدن به هدف»، به همین پرسش‌ها می‌پردازد. جاناتان نولس و همکارانش در مقالۀ اصلی بسته، سه مضمون برای هدف شرح می‌دهند: کارایی یا «کاربردی که محصول ما دارد»؛ فرهنگ یا «مقصودی که برای کسب‌وکارمان داریم»؛ و آرمان یا «مصلحت اجتماعی که مشتاق دستیابی به آن هستیم». آن‌ها می‌نویسند: «اهداف آرمان‌گرایانه توجهات بیشتری جلب می‌کنند. اما هر سه نوع هدف می‌توانند تاثیرگذار باشند، به‌شرطی‌که به‌درستی دنبال شوند».

گاهی اوقات هدف مجلۀ خودمان را با عبارت سادۀ دیگری توصیف می‌کنیم. «رها کردن دنیا از شر مدیریت بد». امیدوارم مقالات این شماره کمک کنند تا شما نیز به چنین هدفی برسید.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

ادی ایگنیشس سردبیر مجلۀ کسب‌وکار هاروارد است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *