رهبران و مدیران

مدیران نمی‌توانند از پس همۀ کارها بر بیایند

از دیان گرسون و لیندا گراتون در مجله مارس-آوریل 2022

banner

زمان آن رسیده که مدیران نقش خود را برای دنیای جدید کار، تغییر دهند.

جنیفر به گزارش بازخوردهای پایین به بالا دربارۀ کارش خیره می‌شود و با خود فکر می‌کند که چطور به این نقطه رسیده است. چطور فردی باتجربه مثل او، کسی که روزی به‌عنوان مدیر نمونۀ سال انتخاب شده بود، چنین بازخوردهای منفی را دریافت کرده است؟ او همیشه از کارش لذت می‌برد، اما اکنون همه چیز از کنترلش خارج شده است. شغل او به دلیل بازمهندسی همه‌جانبه فرایند کارها، دیجیتال‌سازی و ابتکارات زودهنگام و اخیراً هم با دورکاری، آنقدر تغییر کرده که او همیشه حس می‌کند حداقل یک قدم از وظایفش عقب است.
خلاصه ایده

معضل

مدیران، شاهرگ حیاتی سازمان هستند. در دهه‌های اخیر، با تغییر محیط کارشان، از آن‌ها خواسته شده که مسئولیت‌های جدیدی را بپذیرند و مهارت‌های جدیدی را از خود نشان دهند. آن‌ها در تلاش‌اند تا از عهدۀ این کار بربیایند. این موضوع، بهره‌وری، رفاه کارکنان و آوازۀ برند را تهدید می‌کند.

واقعیت جدید

تغییر در سه بُعد رخ داده است: قدرت (مدیران باید به فکر ایجاد تیم‌های موفق باشند نه تیم‌هایی که خدمتگذار آن‌ها باشند)؛ مهارت‌ها (از آن‌ها انتظار می‌رود تا کارکنان را هدایت کنند نه اینکه بر کارها نظارت داشته باشند)؛ و ساختار (آن‌ها بایستی محیط‌های انعطاف‌پذیرتری ایجاد کنند).

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

دیان گرسون مدیر سابق منابع انسانی شرکت IBM، و استاد ارشد مدیریت کسب‌وکار در دانشکدۀ کسب‌وکار هاروارد است.

لیندا گراتون استاد مدیریت دانشکدۀ کسب‌وکار لندن و بنیانگذار موسسۀ مشاورۀ HSM است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *