مدیریت تیم ها و افراد

مدیریت عملکرد نباید همکاری را از بین ببرد

از هایدی گاردنر و ایوان ماتویاک در مجله سپتامبر-اکتبر2022

banner

نحوۀ همسوسازی اهداف بخش‌های مختلف سازمان

مدیران یک شرکت پیشرفتۀ سازندۀ نرم‌افزار تحلیل بازاریابی به نام تک کو (یک شرکت حقیقی که ما برای این مقاله از داده‌هایش استفاده کرده‌ایم) با مشکل پیچیده‌ای مواجه شدند: اگرچه تیم‌های فروش و پشتیبانی به همۀ اهداف تعیین شده دست می‌یافتند؛ اما بسیاری از مشتریان جدید به‌شدت ناراضی بودند. مدیران با بررسی دقیق متوجه شدند درحالی‌که هر بخش، عملکرد تیم خود را در اجرای کارهای مربوطه ارزیابی می‌کرد، هیچ‌کس برایش مهم نبود که همۀ بخش‌ها با یکدیگر هماهنگ باشند – این نرم‌افزار به‌منظور تولید تجزیه‌وتحلیل‌های دقیق برای خواسته‌های ظریف و پیچیدۀ مشتریان سفارشی شده بود و در موعد مقرر عملیاتی شد. اما درنهایت، مشتریان به شدت اعتراض کردند.
خلاصه ایده

آرزو

رهبران اهداف سازمانی گسترده‌ای تعیین می‌کنند و می‌خواهند همۀ وظیفه‌ها برای دستیابی به آن اهداف در یک راستا قرار بگیرند.

مشکل

سیستم‌های مدیریت عملکرد اغلب از کارت‌های امتیازی استفاده می‌کنند که مدیران و کارکنان را تشویق می‌کند تا دید کوتاه‌مدتی در خصوص عملکرد داشته باشند، امری که همکاری را تضعیف می‌کند. کارکنان هنگام تلاش برای کسب امتیازات بالا، اهداف بزرگ‌تر را فراموش می‌کنند و برای به دست آوردن امتیاز هر کاری می‌کنند.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

هایدی گاردنر همکار علمی برجسته‌ی «مرکز حرفه‌ی حقوق» در دانشکده‌ی حقوق هاروارد و مدیر «طرح رهبری تسریع‌شده» و سایر دوره‌های آموزش مدیریت در این دانشکده است. او نویسنده‌ی کتاب «همکاری هوشمند: چگونه متخصص‌ها و شرکت‌ها سیلوهای خود را می‌‌شکنند و موفق می‌شوند» (انتشارات کسب‌وکار هاروارد، 2017) است.

ایوان ماتویاک قائم مقام اجرایی در شرکت کلیرواتر انالیتیکس است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *