مدیریت سازمان

سود و مقصود (هدف)

از ادی ایگنیشس در مجله مارس-آوریل 2019

bannerدیگر نباید هیچ شرکتی صرفاً به دنبال اهداف مالی و عملکرد خوب در این حوزه باشد. به کمپانی‌ها فشار آورده‌‎اند که منافع تمامی ذی‌نفعانشان -ازجمله کارکنان، مشتریان و جامعه- را در نظر بگیرند و صرفاً به فکر سهامداران خود نباشند. البته برخی از رهبرها خیلی وقت است که ایده‌ی عملکرد خوب در کنار خوبی کردن را پذیرفته‌اند و به کار می‌گیرند. اما ثابت شده که مسیر دشواری برای به عمل نشاندن این ایده داریم.

تاکنون تعداد اندکی از کمپانی‌‎ها توانسته‌اند ارزش‌های مالی و اجتماعی را به‌صورت توأمان کسب کنند: پاتاگونیا و گرامین بانک، دو نمونه‌‎ای هستند که خیلی سریع به ذهن متبادر می‌شوند. جولی باتیلانا، ان-کلیر پش، متین سونگول و ماریسا کیمسی که بیش از یک دهه است به مطالعه‌ی کسب‌وکارهای اجتماعی می‌پردازند، می‌گویند که موفقیت‌های آن‎ها شانسی نیست. آن‌ها در مقاله «دفترچه راهنمای دومنظوره»، می‌گویند که این سازمان‌‎ها، هر دو نوع ارزش‌ها را در دل فعالیت‌های اصلی سازمان خود جای داده‌اند.

بنا به گفته‌ی این محققان، این کسب‌‎وکارها توانایی خوبی در «سازمان‌دهی دوگانه» دارند – رویکردی که شامل تعیین اهداف اجتماعی و مالی و نظارت بر اجرای آن‎ها، سازمان‌دهی برای پیگیری این اهداف، استخدام کارکنانی که این اهداف را می‌پذیرند، و مدیریت دومنظوره برای دستیابی به هر دو گروه از اهداف می‌‎شود. وقتی اهداف اجتماعی و مالی در تضاد با یکدیگر باشند، مدیران باید شرایط را سبک‌سنگین کنند تا بتوانند کسب‌وکار را در مسیر صحیح خود پیش ببرند. بدین منظور باید معیارهای متوازنی برای سنجش نوآوری و دیسیپلین، و آرزوها و واقعیت‌ها داشته باشند، مواردی که از عناصر تشکیل‌دهنده‌‎ی یک رهبری بی‌نقص هستند.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

ادی ایگنیشس سردبیر مجلۀ کسب‌وکار هاروارد است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *