استراتژی و اجرا

گزینه سازی تمام عیار

از مارتین ریوس و مینیا مولدووانو و آدام جاب در مجله می-جون 2023

banner

تحول دیجیتال در اوایل دهۀ 90 میلادی، آغازگر عصر جدید رقابت شد؛ عصری که آن را با نوآوری سریع در مدل‌های کسب‌وکار، فروپاشی دیوارهای میان شرکت‌ها و محو شدن مرزهای صنایع می‌شناسند. فناوری هدایتگر این تحول شد و هزینۀ پایین سرمایه نیز به تسهیل آن کمک کرد.

اکنون در نقطه‌عطف دیگری هستیم. با توجه به تاثیر نوآوری‌های دیجیتال نظیر هوش مصنوعی بر بازنگری مدل‌های کسب‌وکار و کاهش زمان موردنیاز برای نوسازی استراتژی، تحولات با سرعت بیشتری رخ می‌دهند. از طرفی تغییرات اقلیمی، کشمکش‌های ژئوپلیتیک و دوقطبی شدن جامعه، موجب افزایش ابهام و بی‌ثباتی شده است. رهبران کسب‌وکار نه با چند گزینۀ محدود برای آینده بلکه با انبوهی از احتمالات ممکن مواجه‌اند؛ آن‌هم درحالی‌که به‌سختی می‌توان هر کدام از این احتمالات را پیش‌بینی کرد و فقط پس از وقوعشان تشخیص داده می‌شوند. به‌این‌ترتیب شرکت‌ها نباید صرفاً دنبال طراحی گزینه‌های خاص برای تضمین مزیت رقابتی در سناریوهای معین باشند. بلکه باید به‌سرعت خود را با واقعیت‌های جدید تطبیق دهند و کماکان رشد کنند.
این تحولات در شرایطی رخ می‌دهد که دوران خارق‌العادۀ سرمایۀ رایگان رو به اتمام است. اکنون منابع و بودجۀ کمتری برای جستجوی مزایای رقابتی جدید وجود دارد و سرمایه‌گذاران بیش‌ازپیش خواهان دریافت بازده کوتاه‌مدت از سرمایه‌های خود هستند.

اکنون شرکت‌ها نباید صرفاً دنبال طراحی گزینه‌های خاص برای تضمین مزیت رقابتی در سناریوهای معین باشند. بلکه باید به‌سرعت خود را با واقعیت‌های جدید تطبیق دهند و کماکان رشد کنند.
خلاصه ایده

شرایط

با توجه به تاثیر نوآوری‌های دیجیتال بر بازنگری مدل‌های کسب‌وکار و فشردگی زمان، تحولات با سرعت بیشتری رخ می‌دهند. از طرفی تغییرات اقلیمی، کشمکش‌های ژئوپلیتیک و دوقطبی شدن جامعه، ابهام و بی‌ثباتی را افزایش می‌دهد.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

مارتین ریوس شریک ارشد و مدیر دفتر سان‌فرانسیسکو در گروه مشاوره‎‌ی بوستون و رئیس هیئت‎‌مدیره‎‌ی موسسه‎‌ی BCG هندرسون است. او نویسنده‎‌‏ی مشترک «استراتژی شما به یک استراتژی نیاز دارد» (انتشارات مجله‌ی کسب‌وکار هاروارد، 2015) است.

مینیا مولدووانو استاد مارسل دسوتلس در حوزه‌ی تفکر یکپارچه، نایب‌رئیس طرح‌های آموزشی، نوآوری و مدیریتی و همچنین مدیر «مرکز تفکر یکپارچه‌ی دسوتلس» در دانشکده‌ی مدیریت راتمن دانشگاه تورنتو است.

آدام جاب مدیر آزمایش استراتژی در موسسۀ هندرسون BCG است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *