تکنولوژی

راهنمای پرینت سه‌بعدی؛ مدل‌های کسب‌وکار برای تولید افزایشی

از ریچارد دی‌آونی در مجله جولای-آگوست 2018

banner

عصر جدیدی در تولید افزایشی یا «پرینت سه‌بعدی» به وجود آمده که پیامدهای بزرگی را برای به‌کارگیری تکنولوژی و مدل‌های کسب‌وکار مورد استفاده‌ی کمپانی‌ها برای تصمیم‌گیری داشته است. سه سال از آخرین باری که مقاله‌ی مربوط به این حوزه را در اچ‌بی‌آر نوشتم می‌گذرد («انقلاب پرینت سه‌بعدی»، می ۲۰۱۵) و از آن موقع، توانمندی‌های تولید افزایشی در کنار رشد توأمان مصالح موجود و اکوسیستم تامین‌کننده، کاری کرده که تولید گستره‌ی وسیع‌تری از چیزها – غالبا در حجم بسیار بالاتر – ممکن شود. این تکنولوژی نوعی توانایی کم‌نظیر را در شخصی‌سازی محصولات و پاسخگویی سریع به تغییر تقاضا در بازار دارد. در نتیجه از کاربردهای محدود نظیر تولید نمونه‌ی اولیه و ساخت ابزارهای سنتی فاصله می‌گیرد و نقش محوری‌تری را در تعداد بیشتری از صنایع تولیدی می‌یابد.

از منظر استراتژیک، می‌توان گفت که تولید افزایشی به یک اسلحه‌ی رقابتی کاملا بالغ تبدیل شده است: می‌توان از آن برای حفظ پیشتازی در بازار، پایین کشیدن یک شرکت‌کننده‌ی قوی یا گوناگون‌سازی با بهره‌برداری از توانمندی پرینتر در ساخت محصولات صنایع مختلف بهره گرفت. در نتیجه رهبرها باید محدوده‌ی تولید افزایشی و پتانسیل و احتمالاتی که در آینده‌ی نزدیک گشوده خواهند شد را بشناسند. این مقاله یک دفترچه راهنما را ارائه می‌کند.
خلاصه مقاله راهنمای پرینت سه بعدی


پیشرفت‌ها

فناوری تولید افزایشی پیشرفت کرده است و اکوسیستم تامین‌کننده و مصالح موجود برای آن گسترش یافته‌اند. بدین ترتیب دستگاه‌های پرینت سه‌بعدی هم‌اکنون می‌توانند گستره‌ی وسیع‌تری از محصولات را – با قیمت ارزان‌تر و غالبا در حجم بالاتر – تولید کنند.

فرصت‌ها

بالاخره این تکنولوژی آماده‌ی همه‌گیر شدن است: می‌توان آن را رقیب تولید سنتی دانست؛ می‌تواند ساختارهای پیچیده و پربازده را تولید کند؛ و می‌تواند به‌سادگی از ساخت یک آیتم سراغ ساختن بعدی برود.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

ریچارد دی‌آونی استاد استراتژی دانشکده‌ی کسب‌وکار تاک در دانشگاه دارتموث است. او نویسنده‌ی چندین مقاله‌ی مجله‌ی کسب‌وکار هاروارد و کتاب «انقلاب پان صنعتی: چگونه خدایان تولید جدید موجب تحول دنیا خواهند شد» است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *