تکنولوژی

مدیرعامل بیت‌دات‌‌کام از ساخت فرهنگ اینترنت در منطقه‌ای می‌گوید که فاقد این فناوری بود

از ربیع عطایا در مجله نوامبر-دسامبر 2019

bannerدر سال 2018 و در حین یکی از بازدیدهای مکررم از عربستان سعودی بود که مدیر یک کمپانی توزیع و ترابری را دیدم. خدمات کمپانی کاریابی آنلاین خود (بیت‌دات‌کام) را برای او شرح دادم، اما قانع نشده بود. او کاربرد بیت برای جذب و استخدام کارکنان دفتری را درک می‌کرد، اما شیوه‌ی به‌کارگیری این مدل برای فنی‌کارها و مشاغل یدی نظیر راننده‌های شاغل در کسب‌وکار خودش را نمی‌فهمید.

با یک مثال ساده، ذهنیت او را تغییر دادم: وارد وب‌سایت بیت شدم و عبارت «سائق»- راننده به زبان عربی- را در کادر جستجو تایپ کردم. تعدادی کلیدواژه‌ی مرتبط ازجمله اصطلاحات عامیانه و معادل انگلیسی آن ظاهر شدند. و نتایج نشان دادند که 95 هزار راننده‌ی سعودی در سایت ما ثبت‌نام کرده‌اند.

غلبه بر بدبینی آن مدیر، صرفاً نمونه‌ای از جدیدترین چالش‌هایم از زمان تاسیس بیت‌دات‌کام در سال 2000 بود. اگرچه در همان مقطع زمانی، جایگاه اینترنت در آمریکا و بسیاری دیگر از کشورهای غربی تثبیت شده بود، اما کمتر از 1 درصد از دنیای عرب به آن دسترسی داشتند. کارفرماها و کارجوها عموماً همدیگر را از طریق دوست و آشنا و با بهره‌گیری از مخاطبان مشترک پیدا می‌کردند- روشی غیربهینه که انتخاب‌ها را محدود می‌کرد، هزینه‌ها را بالا می‌برد و حتی در دوران افزایش نرخ بیکاری نیز صاحبان کسب‌وکار کماکان به‌سختی استعدادهای مدنظرشان را پیدا می‌کردند.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *