مدیریت سازمان

تاوان سنگین نادیده گرفتن کارکنان کم‌درآمد

از جوزف فولر و مانجاری رامان در مجله می-جون 2023

banner

شش اشتباه شرکت‌ها – و راهکارهایی برای بهبود عملکرد

از تابستان 2021 با فروکش کردن همه‌گیری کرونا، تلاش زیادی برای بازگرداندن کارکنان خط مقدم صورت گرفته است؛ اما شرکت‌ها کماکان مشکلات زیادی برای استخدام مجدد این کارکنان و احیای عملیات عادی‌شان دارند. در نتیجه قادر به ارائه محصولات و خدمات همیشگی نیستند، درآمدشان کم شده و مشتریان خود را مأیوس کرده‌اند. زنجیره‌های تأمین سازمان‌ها دچار اختلال شده‌ و کمبود پرسنل شدیدی برای عملیات ترابری و انبارگردانی دارند. سوپرمارکت‌ها و داروخانه‌ها نمی‌توانند موجودی قفسه‌های خود را تأمین کنند. رستوران‌ها کمبود آشپز، نظافتچی و گارسون دارند. هتل‌های زنجیره‌ای نمی‌توانند کل ظرفیتشان را پر کنند، چون پرسنل کافی برای نظافت و نگه‌داری همۀ اتاق‌ها ندارند. خطوط هوایی هم به‌ناگزیر صدها پرواز خود را لغو کرده‌اند.
باور نادرست

شرکت‌ها عادت کرده‌اند کارکنان خط مقدمشان را به چشم کالا ببینند، طوری که به‌سادگی قابل جایگزینی‌اند. در همین راستا، نرخ جابجایی بالا و رضایت شغلی پایین را جزو بدیهیات مشاغل کم‌درآمد سازمان می‌دانند.

واقعیت

اکثر کارکنان کم‌درآمد، خواهان ابقا و رشد در سازمان‌های کارفرمای خود هستند. پس سرمایه‌گذاری اندک شرکت‌ها روی این افراد، نه‌تنها به آن‌ها بلکه به اهداف استراتژیک سازمان نیز صدمه می‌زند.

مسیر آینده

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

جوزف فولر استاد رویکرد مدیریت و یکی از اعضای پروژه‏ی «مدیریت آینده‌ی کار» در دانشکده‌ی کسب‌وکار هاروارد است.

مانجاری رامان مدیر طرح و محقق ارشد پروژه‌ی «شایستگی آمریکایی» و پروژه‌ی مدیریت آینده‌ی کار در دانشکده‌‌ی کسب‌وکار هاروارد است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *