مدیریت سازمان

یادداشت سردبیر: بهای موفقیت

از ادی ایگنیشس در مجله ژانویه-فوریه 2019

bannerاز زمانی که آدام اسمیت به عواید تقسیم کار اشاره کرد، بهره‌وری به بالاترین هدف مدیریت تبدیل شده است. کاهش تلفات و افزایش بهره‌وری، موجب هدایت انقلاب صنعتی شد و الهام‌بخش «دانش مدیریت» بود که بهره‌وری را به‌عنوان اساسی‌ترین عامل برتری رقابتی می‌داند. راجر مارتین در بسته‌ی روشنگری این ماه (صفحه 31) می‌نویسد: «هیچ‌گاه باور به ذات ناب و خالص بهره‌وری کمرنگ نشد». او می‌افزاید که امروز، «بهره‌‎وری در کلاس‌های تک‌تک دانشکده‌‎های کسب‌وکار این سیاره ترویج می‌شوند».

اگر این تئوری اشتباه و خطرناک باشد چطور؟ مارتین می‌گوید که همین باور، موجب تمرکز شدید ثروت و قدرت شده، به‌گونه‌ای که در حوزه‌ی کسب‌‎وکار و کل جامعه، عده‌ی قلیلی برنده و تعداد زیادی بازنده داریم.

به گفته‌ی او، لزومی ندارد که این نتیجه را بپذیریم. راهکار پیشنهادی‌اش؟ کسب‌وکارها، دولت‌ها و آموزه‌های مدیریتی بر روی منبعی تمرکز کنند که دوراندیشانه‌تر از کسب برتری‌های آنی باشد: انعطاف‌پذیری. دو مورد از ایده‌های مارتین برای این منظور – محدودسازی مقیاس شرکت‌ها از طریق سیاست‌های ضد انحصار و ایجاد اصطکاک از طریق موانع تجاری و سایر روش‌ها – مستقیماً بسیاری از قواعد کلی قدرت‌دهنده به کسب‌وکارهای پلتفرمی همچون فیس‌بوک و آمازون را به چالش می‌کشند.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

ادی ایگنیشس سردبیر مجلۀ کسب‌وکار هاروارد است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *