اشتراک رایگان

لُب کلام درباره‌ی داده‌ها‌

از ادی ایگنیشس در مجله ژانویه-فوریه 2020

bannerداده‎‌های مشتریان و تحلیل این داده‌ها یک ترکیب بسیار قدرتمند است. همه‎‌ی ما می‌دانیم که هرقدر مشتریان بیشتری داشته باشید، می‌توانید داده‌های بیشتری گردآوری و تحلیل کنید. و بدین ترتیب با تولید محصولات بهتر، مشتریان بیشتری جلب خواهید کرد. عقیده‎‌ی عموم بر این است که این داده‎‌ها، یک برتری رقابتی تقریباً بی‌همتا رقم می‌زنند.

اما به باور آندری هاگیو از دانشکده‎‌ی کسب‎‌وکار کوئستروم و جولین رایت از دانشگاه ملی سنگاپور، این برداشت خیلی عجولانه است. آن‎‌ها می‌گویند تاثیرگذاری و ماندگاری مزایای این داده‌ها، به اندازه‌ی اثرات شبکه‎‌ای نیست که با افزایش کاربران هر محصول – فرضاً یک پلتفرم رسانه‎‌ی اجتماعی – ارزش آن نیز افزایش بیابد. آن‎‌ها می‌گویند: «مردم مزایای اغراق‌‌آمیزی‌ برای داده‌ها برمی‌شمرند». برای دستیابی به بهترین موقعیت رقابتی، هم به داده و هم به اثرات شبکه احتیاج دارید – یک دستاورد دوگانه که تعداد اندکی از کمپانی‎‌ها می‌توانند به آن دست یابند.

البته منظور این نیست که داده‌ها به‌تنهایی هیچ نقش مثبتی ندارند. می‌توانید از داده‌ها و تحلیل آن برای ایجاد موانع رقابتی در پیرامون سازمان بهره بگیرید، حتی بدون اینکه اثرات شبکه‎‌ای خود را تقویت کنید. هاگیو و رایت در مقاله‎‌ی «وقتی داده‌ها برتری رقابتی می‌سازند… و وقتی این‌گونه نیست» این شماره، شیوه‌ی ساخت این موانع را توضیح می‎‌دهند. حقیقتاً بهبود محصولات با بهره‌گیری از داده‎‌های مشتریان، یکی از لازمه‎‌های رقابت است. اما برای برتری بلندمدت بر رقبا، به چیزهای بیشتری نیاز دارید: باید نحوه‎‌ی ایجاد توازن میان توانمندی‎‌های سازمان و بهره‌گیری از آن‎‌ها برای تقویت یکدیگر را بدانید.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

ادی ایگنیشس سردبیر مجلۀ کسب‌وکار هاروارد است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *