کسب‌کار و جامعه

آغاز عصر سلامت از راه دور

از رابرت پرل در مجله می-جون2022

banner

برابری، مقرون‌به‌صرفگی و دسترسی به خدمات افزایش می‌یابد.

بسیاری از افراد خدمات درمانی مجازی، تله‌مدیسین یا پزشکی از راه دور را کپی دیجیتال و ارزانی از خدمات حضوری می‌دانند.

اما چنین تصوری درست نیست. استفادۀ صحیح از این خدمات، موجب افزایش سلامت بیماران و کاهش هزینه‌ها می‌شود. همچنین با توجه به دسترسی 89 درصد از بزرگ‌سالان آمریکایی و 78 درصد از انسان‌های بالغ دنیا به گوشی هوشمند، این مدل ارائه خدمات پزشکی موجب افزایش برابری و دسترسی به خدمات درمانی به‌ویژه در مناطق محروم از نظر پزشکی می‌شود.

هرچند خدمات پزشکی از راه دور طی اولین پیک کرونای آمریکا در آوریل 2020، به اوج رسید و 69 درصد معاینات به همین شکل انجام می‌شد، اما پس از گذشت آن دوره آمار آن افت کرد. چنین الگویی میان کشورهای اروپایی و آسیایی نیز مشاهده شد، به‌گونه‌ای که برخی دولت‌ها را به اقداماتی برای ترویج سلامت از راه دور واداشته است. به‌تازگی پارلمان و شورای اروپا برنامه‌ای تحت عنوان EY4Health را با هدف ترویج اشتراک‌گذاری پرونده‌های دیجیتالی سلامت، نسخه‌های الکترونیکی و سلامت از راه دور اعلام کرده است. همچنین عربستان سعودی استراتژی به‌کارگیری اپلیکیشن‌های گوشی هوشمند و شبکه برای برقراری ارتباط میان بیمارستان‌های تخصصی با مراکز مراقبت‌های اولیه و بیمارستان‌های مناطق دوردست را اجرا می‌کند.
خلاصه ایده

مسئله

استفاده از تله‌مدیسین (پزشکی از راه دور) در اوج همه‌گیری کرونا، به اوج خود رسید؛ اما در ادامه به‌دلیل محدودیت‌های قانونی، نقایص مدل‌های پرداخت و عادت‌های قدیمی بیماران و ارائه‌دهندگان خدمات، آمار استفاده از آن افت کرد.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

رابرت پرل با مدرک دکترای پزشکی، مدیرعامل پیشین پرماننته مدیکال گروپ (یک سازمان درمانی) است که در کنار «برنامه‎‌ی سلامت و بیمارستان‎‌های بنیاد کایزر»، بخشی از سازمان کایزر پرماننته هستند. همچنین او استاد دانشکده‎‌ی پزشکی دانشگاه استنفورد و مدرس دانشکده‎‌ی کسب‌وکار آن است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *