تحقیق و توسعه

رشد فناوری در کشور چین

از دگنی دوکاک در مجله سپتامبر-اکتبر2022

banner

کتاب‌های جدیدی برای بررسی تهدیدها و فرصت‌های این پیشرفت

رهبران کسب‌وکارهای بین‌المللی باید چه واکنشی به رشد خیره‌کنندۀ فناوری در کشور چین نشان دهند؟ برخی از غربی‌ها با نگرش مجموع صفر به این رشد می‌‏نگرند و خود را رودرروی چین قرار می‌دهند. درحالی‌که عده‌ای دیگر نگاه خوش‌بینانه‌تری به رشد صنعت فناوری آنجا دارند. آن‌ها اعتقاد دارند توسعۀ فناوری‌های جدید در هر جای دنیا، به نفع کل مردم جهان تمام می‌شود.

هر دو طرز فکر قابل درک هستند، اما نباید خیلی روی هر یک از آن‌ها تاکید کرد. بلکه رهبران موفق باید نگرش سنجیده‌تری داشته باشند.

پنج کتاب جدید، این روایت‌های متناقض را بررسی می‌کنند؛ نحوۀ تحول چین به پرچم‌دار فناوری دنیا و نقاط ضعف کماکان پابرجای این کشور را زیر ذره‌بین قرار می‌‏دهند؛ در نهایت از راهکارهای رهبران برای بهره‌مندی از مزایای رشد فناوری و درعین‌حال کاهش ریسک‌های ژئوپلیتیک ناشی از آن می‌گویند.


«امپراطوری نفوذ» لولو چن، هادر اند استاتون، 2022

در تمام بحث‌های مربوط به رشد فناوری چین، نباید تن‌سنت فراموش شود: سازندۀ وی‌چت، همان سوپراپلیکیشن معروف با بیش از یک میلیارد کاربر فعال ماهانه در بخش‌های مختلف ازجمله رسانه‌های اجتماعی، اپلیکیشن پرداخت، بازی‌های کامپیوتری و … . به‌سختی می‌توان سرعت و دامنۀ رشد تن‌سنت از زمان تاسیس شرکت در سال 1998 را باور کرد؛ اما خبرنگاری به نام لولو چنِ در کتاب «امپراطوری نفوذ: داستان تن‌سنت و جاه‌طلبی فناوری چین»، از پشت‌پردۀ این پیشرفت می‌گوید. این کتاب روایتگر داستان مدیرعامل کمپانی، پونی ما، از شروعی محقرانه تا هدایت یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های دنیا است. او پونی را برنامه‌نویس خجالتی، خورۀ کامپیوتر و ناتوان از سخنوری میان جمع توصیف می‌کند. او خیلی از شب‌ها بی‌خوابی کشید تا تمام موانع مسیر موفقیت خود را از پیش رو بردارد. درحالی‌که برخی از این موانع نظیر سانسورهای شدید دولت و تغییر غیرمنتظرۀ مقررات، مختص کشور چین بودند. اما روایت متقاعدکننده و ملموس این کتاب، پونی را «شخصیتی متعادل، خونسرد و بسیار خودآگاه» توصیف می‌کند: «انسانی آرام اما به‌شدت پیگیر برای همسو کردن کارمندان با چشم‌اندازش. با اینکه به نظرش خیلی از آن‌ها از او باهوش‌تر هستند». امثال او نشان می‌دهند کارآفرین‌های الهام‌بخش تنها در غرب ظهور نمی‌کنند.

 

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

دگنی دوکاک دستیار سردبیر در مجلۀ کسب‌وکار هاروارد است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *