کارآفرینی و استارتاپ‌ها

یکی از انگل‌های متداول می‌تواند روحیۀ کارآفرینی افراد را افزایش دهد

از ایبن هارل در مجله جولای-آگوست2022

banner

دنیل لرنر، استاد کارآفرینی دانشکدۀ کسب‌وکار IE در مادرید، با کمک همکارانش به بررسی سوابق شغلی و پزشکی 74291 زن دانمارکی پرداخت. بررسی‌ها نشان داد در صورت آلودگی به انگل توکسوپلاسما گوندی، احتمال تاسیس استارتاپ تا 29 درصد، احتمال مشارکت در چند سرمایه‌گذاری خطرپذیر تا 27 درصد و احتمال راه‌اندازی کسب‌وکار مستقل نیز بیش از دو برابر افزایش می‌یافت. همچنین میانگین موفقیت سرمایه‌گذاری‌های آن‌ها نیز بیش از همتایانشان بود. در نتیجه:

یکی از انگل‌های متداول می‌تواند روحیۀ کارآفرینی افراد را افزایش دهد.

پروفسور لرنر، از تحقیقتان دفاع کنید.

لرنر: تاثیر انگل‌ها بر رفتار انسان یک پدیدۀ ثابت شده است. تحقیقات علمی روی جوندگان نشان داده است که وقتی انگل توکسوپلاسما گوندی به مغز آن‌‌ها وارد می‌شود، ریسک‌گریزی آن‌ها کاهش می‌‌یابد. به طور خاص موش‌ها فعال‌تر می‌شوند و تمایل بیشتری به کشف نواحی جدید دارند، واکنش‌هایشان آهسته‌تر می‌شود و کمتر از قبل از بو یا ادرار گربه‌ها می‌ترسند. نوگرایی، بازداری‌زدایی و کاهش ریسک‌گریزی را بخش‌هایی از روحیۀ کارآفرینی می‌دانم. بنابراین من و همکارانم تحقیقی برای ارزیابی این موضوع ترتیب دادیم.

مجله: صبر کنید؛ آیا دربارۀ انسان‌ها حرف می‌زنیم یا موش‌ها؟

هر دو. بر اساس برآوردها و بسته به شرایط هر کشور، توکسوپلاسما گوندی بین 10 تا 50 درصد از انسان‌ها را آلوده می‌کند. همچنین تحقیق نشان داده است این انگل روی مغز انسان نیز تاثیر می‌گذارد؛ به‌گونه‌ای که تولید و متابولیسم پیام‌رسان‌های عصبی نظیر دوپامین و سروتونین و هورمون‌هایی نظیر تستوسترون تغییر می‌کند. روزبه‌روز شواهد بیشتری دربارۀ تشابه اثرات این انگل بر مغز انسان‌ها و موش‌ها یافت می‌شود. حتی ناقلان بدون علامت یا پنهان این انگل – یعنی اکثر نمونه‌ها – علاقۀ بیشتری به بوی گربه‌های خانگی نشان می‌دهند. آن‌ها برون‌گراتر می‌شوند. همچنین تمایل بیشتری به رانندگی و شنا در حالت مستی دارند؛ رفتارهایی که ریسک‌پذیری بیشتر این افراد را نشان می‌دهد.

این انگل از گربه به انسان منتقل می‌شود؛ آیا نمی‌توان نتیجه گرفت زنان گربه‌دار مطابق میل خودشان عمل می‌کنند و احتمال تلاش آن‌ها برای تاسیس کسب‌وکار خودشان بیشتر است؟

آه، کلیشۀ «زن گربه‌دار دیوانه» را می‌گویید! فکر نکنم. درست است، TG (توکسوپلاسما گوندی) تنها در رودۀ گربه‌سانان تولیدمثل می‌کند و گربه میزبان نهایی آن‌هاست. اما بر خلاف تصور خیلی‌ها، عفونت TG در انسان‌ها اغلب ربطی به گربه‌های خانگی ندارد. بلکه بیشتر به‌خاطر مصرف گوشت نپخته، محصولات لبنی غیرپاستوریزه یا سبزیجات نشسته است. تنها گاهی اوقات چنین عفونتی از تماس با گربه‌های وحشی یا گربه‌های خانگی ایجاد می‌شود که در معرض جوندگان ناقل بوده‌اند. صدها یا حتی هزاران مطالعه روی گونه‌های مختلف، رابطۀ میان TG و تغییرات روانی یا رفتاری را نشان داده‌اند.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

ایبن هارل ویراستار ارشد مجله‌ی کسب‌وکار هاروارد است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *