راهنمای تبدیل شدن به مدیر عامل موفق

یک مدل جدید برای رهبری اخلاق‌مدار

از مکس بازرمن در مجله سپتامبر-اکتبر 2020

bannerارزش‌های بیشتری برای جامعه بسازید.

به زودی وسایل نقلیۀ خودران جاده‌ها را خواهند گرفت. این فناوری جدید با کاهش اشتباهات راننده‌ها، جان انسان‌ها را نجات می‌دهند، اما همچنان وقوع تصادفات اجتناب‌ناپذیر است. کامپیوترهای این ماشین‌ها باید تصمیمات دشواری بگیرند. تصمیماتی از قبیل آیا به هنگام وقوع تصادفات،ماشین باید جان تک‌سرنشین خودرو را نجات دهد یا عابران پیاده را اولویت قرار دهد؟ آیا نجات جان افراد مسن‌تر مهم‌تر از افراد جوان است؟ زنان باردار چطور؟ آیا باید آن‌ها را دو نفر حساب کند؟ خودروسازان باید پیشاپیش به این پرسش‌ها بیندیشند و خودروهایشان را بر همین اساس برنامه‌ریزی کنند.

از دید من، رهبران باید در حین پاسخگویی به پرسش‌های این‌چنینی، بیشترین ارزش‌آفرینی ممکن برای کل جامعه را مدنظر قرار دهند. این نظریه که ریشه در مطالعۀ چند فیلسوف به نام‌های جرمی بنتام، جان استوارت میل و پیتر سینگر دارد، با فراتر رفتن از اصول اخلاقی صرفی چون دوری از دروغگویی و خیانت، شفافیت لازم برای اتخاذ گستره‌ای از تصمیمات مدیریتی مهم را فراهم می‌کند.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

مکس بازرمن استاد جسی ایسیدور استراوس در حوزۀ مدیریت کسب‌وکار از دانشکدۀ کسب‌وکار هاروارد و مؤلف کتاب «بهتر، نه ایدئال: راهنمای دستیابی به حداکثر خوبی پایدار برای واقع‌گراها» (هارپر بیزنس، 2020) است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *