استراتژی و اجرا

وفق‌دادن کسب‌وکار با تحولات جدید

از مایکل یاکوبیدس و مارتین ریوس در مجله سپتامبر-اکتبر 2020

bannerبا شناسایی نحوۀ تغییر عادت‌ها شروع کنید

باید مدتی زیادی از همه‌گیری کووید-19 بگذرد تا متوجه تمامی تاثیرات آن شویم؛ اما پیشینۀ چنین شوک‌هایی بیانگر دو نکته است. اول اینکه حتی در حین رکورد اقتصادی و کسادی شدید کسب‌وکارها هم برخی کمپانی‌ها توانسته‌اند به سود برسند. از میان شرکت‌های بزرگِ فعال در حین چهار رکود گذشته، 14 درصد توانستند نرخ رشد فروش و سود قبل از بهره و مالیاتشان را افزایش دهند.

دومین نکته این است که بحران‌ها نه صرفاً انبوهی از تغییرات موقت (اغلب تغییرات کوتاه‌مدت در حجم تقاضا) بلکه تعدادی تحول ماندگار نیز ایجاد می‌کنند. برای مثال گرچه حملات تروریستی 11 سپتامبر موجب کاهش موقت پروازهای هوایی شد، اما تغییر زیادی در موضوع امنیت و حریم خصوصی ایجاد کرد. امری که درنهایت میزان نظارت‌ها را افزایش داد. همه‌گیری سال 2003 بیماری سارس در کشور چین را نیز عامل هموار کنندۀ مسیر رشد و پیشرفت علی‌بابا و سایر غول‌های دیجیتال می‌دانند.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

مایکل یاکوبیدس استاد سر دانلد گوردون در حوزه‌ی کارآفرینی و نوآوری و استاد استراتژی در دانشکده‌ی کسب‌وکار لندن است.

مارتین ریوس شریک ارشد و مدیر دفتر سان‌فرانسیسکو در گروه مشاوره‎‌ی بوستون و رئیس هیئت‎‌مدیره‎‌ی موسسه‎‌ی BCG هندرسون است. او نویسنده‎‌‏ی مشترک «استراتژی شما به یک استراتژی نیاز دارد» (انتشارات مجله‌ی کسب‌وکار هاروارد، 2015) است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *