استراتژی و اجرا

علی بابا و آینده کسب و کار

از مینگ زنگ در مجله سپتامبر-اکتبر 2018

banner

درس‌هایی از غول عرصه‌ی دیجیتال چین در زمینه‌ی نوآوری


علی بابا با شکستن رکورد بزرگ‌ترین عرضه‌ی اولیه‌ی سهام دنیا در سپتامبر 2014، به تیتر اخبار راه یافت. امروز این کمپانی از نظر ارزش بازار در میان 10 رتبه‌ی اول دنیا جای دارد، از نظر فروش جهانی از والمارت جلو زده و راه خود را به سوی تمامی بازارهای بزرگ دنیا گسترش داده است. جک ما، بنیان‌گذار علی‌بابا، به فرد مشهوری تبدیل شده است.

علی‌بابا از زمان شروع به کار خود در سال 1999، رشد عظیمی را در پلتفرم تجارت الکترونیک خود مشاهده کرده است. اگرچه در سال 2007 که با تیم مدیریت برای صحبت درباره‌ی استراتژی خود به هتل کسل‌کننده‌ی کنار دریا در نینگبو از استان ژیجانگ رفتیم، شرایط این‌گونه به نظر می‌رسید (من یک سال قبل از آن به‌صورت تمام‌وقت به علی بابا پیوسته بودم). در طول این جلسه، مشاهدات و ایده‌های گسسته‌ی ما درباره‌ی الگوهای تجارت الکترونیک، به چشم‌انداز بزرگ‌تری برای آینده همگرا شد و در نهایت بر سر دورنمای کاری‌مان به توافق رسیدیم. ما می‌خواستیم شرایط «توسعه به سمت یک اکوسیستم تجارت الکترونیک آزاد، هماهنگ و موفق» را فراهم کنیم. این همان جایی بود که سفر علی‌بابا آغاز شد.

بنا به تشخیص ما، نوآوری ویژه‌ی علی‌بابا این بود که حقیقتا در حال ساخت یک اکوسیستم بودیم: جامعه‌ای از ارگانیزم‌ها (کسب‌وکارها و مشتریانی با انواع مختلف) که با یکدیگر و محیط (پلتفرم آنلاین و المان‌های فیزیکی بزرگ‌تر در دنیای آفلاین) تعامل دارند. فرمان استراتژیک ما این بود که مطمئن شویم پلتفرممان تمامی منابع لازم برای موفقیت کسب‌وکار آنلاین را فراهم کرده و بدین ترتیب از تکامل اکوسیستم پشتیبانی کند.

اکوسیستمی که ما ساختیم در ابتدا بسیار ساده بود: خریداران و فروشندگان کالا را به یکدیگر متصل کردیم. با پیشرفت تکنولوژی، واحدهای کسب‌وکار بیشتری به دنیای آنلاین منتقل شدند؛ ازجمله بخش‌های جاافتاده‌ای همچون تبلیغات، بازاریابی، تدارکات و امور مالی در کنار بخش‌های نوظهوری همچون بازاریابی رابطه‌ای، توصیه‌کنندگان محصول و اینفلوئنسرهای رسانه‌های اجتماعی. و با گسترش اکوسیستم خود به‌منظور جای دادن این نوآوری‌ها، به ساخت انواع جدیدی از کسب‌وکارهای آنلاین یاری رساندیم و در این مسیر، بخش خرده‌فروشی چین را کاملا از نو ساختیم.
خلاصه مقاله


یک مدل کسب‌وکار جدید: علی‌بابا نمونه‌ای از «کسب‌وکار هوشمند» فردا است: پلتفرمی مبتنی بر فناوری که نقش‌آفرینان مختلف حوزه‌ی کسب‌وکار را در قالب اکوسیستم هماهنگ می‌کند.

چگونه کار می‌کند: نقش‌آفرین‌های یک اکوسیستم، داده‌ها را به اشتراک می‌گذارند و فناوری یادگیری ماشینی را به‌منظور شناسایی و برآورده‌سازی بهتر نیازهای مشتری اعمال می‌کنند.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

مینگ زنگ مدیرکل مشاوره‌ی آکادمیک گروه علی‌بابا به‌عنوان یک مجموعه‌ی تجارت الکترونیک، خرده‌فروشی و فناوری واقع در هانگژوی چین و نویسنده‌ی «کسب‌وکار هوشمند: آنچه موفقیت علی‌بابا درباره‎‌ی آینده‌ی استراتژی افشا می‌کند» (انتشارات مجله‌ی کسب‌وکار هاروارد، سپتامبر 2018) است. او همچنین رئیس دانشکده‌ی کارآفرینی هوپان است که یک دانشکده‌ی خصوصی کسب‌وکار به تأسیس جک ما، مدیرکل علی‌بابا و سایر کارآفرین‌های پیشگام در هانگ‌ژو چین می‌باشد.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *