فرهنگ سازمانی

مدیر بودن در بروکسل، بوستون و پکن

از اِرین مِیِر در مجله جولای-آگوست 2017

bannerاگر می‌خواهید به موفقیت برسید باید با آن وفق پیدا کنید

تفاوت‌های فرهنگی در سبک رهبری،‌ اغلب باعث سوءتفاهم‌های غیرمنتظره‌ای می‌شود. به عنوان مثال، آمریکایی‌ها، ژاپنی‌ها را افرادی می‌دانند که سلسله مراتب برایشان اهمیت دارد. حال آنکه خود را افراد مساوات طلبی محسوب می‌کنند. در حالی که ژاپنی‌ها داد و ستد با آمریکایی‌ها را گیج کننده می‌دانند. اگرچه مدیران آمریکایی ظاهرا زیردستان خود را به صدا زدن به نام کوچک و صحبت کردن در جلسات تشویق می‌کنند، ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اما به نظر ژاپنی‌ها نحوه تصمیم‌گیری آنها بسیار استبدادی است. یک مدیر ژاپنی که در ایالات متحده زندگی و برای میتسوبیشی کار می‌کند، می‌گوید : «نمی‌توانستم بفهمم عملکردم در یک روز را با روز بعد چگونه باید وفق دهم، زیرا فرهنگ بسیار متناقض و پیچیده بود.»

مشکلاتی مانند مشکل این مدیر بسیار شایع است. طی سال‌ها تحقیق، مشاوره و تدریس به رؤسا و مدیران در صدها شرکت جهانی، به این نتیجه رسیده‌ام که کارکنان با ملیت‌های مختلف درگیر عدم درک متقابل می‌شوند. اغلب به این دلیل که مدیران بین دو بعد مهم فرهنگ رهبری تفاوت قائل نمی‌شوند.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

اِرین مِیِر استاد اینسید (INSEAD) است و در آنجا برنامه اجرایی-آموزشی «رهبری فراتر از مرزها و فرهنگ‌ها» را مدیریت می‌کند. او همچنین نویسنده کتاب «نقشه فرهنگ؛ شکستن مرزهای نامرئی کسب‌وکار جهانی» است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *