مدیریت زمان

مراقب فرهنگ پرمشغلگی باشید

از آدام ویتز در مجله مارس-آوریل 2023

banner

سازمان‌ها باید بین فعال بودن و کسب دستاورد تمایز قائل شوند.

در کتاب سال 2019 خودم «قدرت انسان»، داستان یکی از مهاجران به کشور آمریکا را بازگو کردم. خیلی زود پس از پا گذاشتن به خاک کشور، به این نتیجه رسید کلمۀ «مشغول» به‌معنی «خوب» است. زیرا وقتی از دیگران می‌پرسید «اوضاعتان چطور است؟»، اغلب «سرم شلوغ است» را در جواب می‌شنید. نورا روزندال، مدیر ارشد عملیات در شرکت کوچینگ عملکردِ هینتسا، نیز در آزمایش اجتماعی خود به همین نتیجه رسید. او طی یک هفته، سوال «چطورید؟» را از دیگران پرسید و حدود 80 درصد از افراد، با عبارت «سرم شلوغ است» جواب دادند.
خلاصۀ ایده

مسئله

در دنیای کسب‌وکار‌ها، همه حس می‌کنند مشغلۀ زیادی دارند. «فقر زمان» و استرس، بهره‌وری شرکت‌ها را کاهش می‌دهد و موجب فرسودگی شغلی کارکنان می‌شود. شرکت‌ها فعال بودن را با دستاورد داشتن اشتباه می‌گیرند.

دلایل

فرهنگ شرکت‌ها مشغله داشتن را تشویق می‌کند. با اینکه آسیب‌های بلندمدت این طرز فکر اثبات شده، اما کارکنان کماکان به کار بیش‌ازحد ادامه می‌دهند؛ زیرا از بطالت گریزان‌اند (مشغول بودن در هر لحظه، حس خوبی به آن‌ها می‌دهد) و باید تلاش‌ کردنشان را نشان دهند.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

آدام ویتز روانشناس و عضو هیئت‌ «اخلاق و مدیریت تصمیم‌گیری» در دانشکدۀ مدیریت کلوگ از دانشگاه نورث‌وست است. او کتاب «قدرت انسان: نقش ویژگی‌های مشترک انسانی در خلق دنیای بهتر» (نورتون اند کامپانی، 2019) را نوشته است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *