مدیریت خود

دوش آب سرد، باعث کمتر شدن روزهای بیماری می‌شود

از آلیسون برد در مجله مارس-آوریل 2018

banner

گیرت بوجیزه و همکارانش از 3000 داوطلب در هلند خواستند که به مدت 30 روز متوالی، دوش صبحگاهی خود را با 30، 60 یا 90 ثانیه جریان آب سرد به پایان برسانند یا اینکه همانند قبلا دوش بگیرند. سپس محققین به بررسی سوابق حضور همین افراد در محیط کار پرداختند. به‌طور متوسط، تمامی گروه‌هایی که زیر آب سرد می‌رفتند 29 درصد کمتر از افراد حاضر در گروه کنترل در محیط کارشان غیبت می‌کردند. محققین نتیجه گرفتند


دوش آب سرد، باعث کمتر شدن روزهای بیماری می‌شود


دکتر بوجیزه، از تحقیق خود دفاع کنید


بوجیزه: این اولین سند معتبری است که نشان می‌دهد دوش آب سرد برای سلامتی شما مفید است. افرادی که به مدت یک ماه، سی ثانیه دوش آب سرد می‌گرفتند، 29 درصد کمتر از گروه کنترل اعلام مریضی می‌کردند و درصورتی‌که ورزش منظم هم در برنامه‌هایشان بود، این میزان 54 درصد کمتر می‌شد.

اچ‌بی‌‌آر: چرا دوش آب سرد باعث می‌شود کمتر مریض شویم؟


این نکته‌ی ظریف اما مهمی است: شرکت‌کنندگانی که دوش آب سرد می‌گرفتند، به‌طور متوسط تعداد روزهای بیماری‌شان به اندازه افرادی بود که دوش معمولی می‌گرفتند. اما بیمای‌شان چندان عود نمی‌کرد یا اینکه پرانرژی‌تر بودند بنابراین بهتر می‌توانستند بیماری را کنار بزنند و کار کنند.

تاثیر دقیق آن بر سیستم ایمنی مشخص نیست، اما تا حدودی درباره‌ی عملکرد و تاثیرگذاری آن اطلاعات داریم. دمای پایین باعث لرزش بدن شما می‌شود – نوعی واکنش خودکار که دمای بدن شما را بالا نگه می‌دارد. این واکنش یک اثر عصبی عضلانی دارد و پاسخ جنگ یا گریز ما را تحریک می‌‎کند، باعث می‌شود هورمون‌هایی نظیر کورتیزول افزایش یابند و در مدت‌زمانی نسبتاً پایین به آرامش می‌رسیم. همچنین دمای پایین باعث فعال‌‌شدن چربی قهوه‌ای – یا خوب – در بدن ما می‌شوند.

این چربی چه تاثیری دارد؟
دمای پایین موجب تحریک پاسخ جنگ یا گریز در ما می‌شود.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

آلیسون برد ویراستار ارشد مجله‌ی کسب‌وکار هاروارد است

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *