نوآوری و خلاقیت

نوآوری فرهنگی

از داگلاس هولت در مجله سپتامبر-اکتبر 2020

bannerراز خلق کسب‌وکارهای موفق

خلق نوآوری میلیارد دلاری بعدی، هدف وسوسه‌انگیزی است. برای تحقق این هدف، هم‌اکنون بسیاری از کمپانی‌ها از مدل نوآوری رایج در صنعت فناوری تقلید می‌کنند مدلی که به‌مرورزمان تکامل یافته است. به عنوان مثال پروکتر اند گمبل پیرو روشی است که آن را «ساختارشکنی سازنده» می‌نامد. فرآیند نوآوری این کمپانی همانند استارتاپ‌ها طراحی شده است و یک آزمایشگاه خطرپذیر دارد. کارآفرین‌های فناوری در این آزمایشگاه فرآیند ناب نمونه‌سازی «کاوش و یادگیری» را به کار می‌گیرد.

این روش کارساز نیست. واقعیت این است که در اکثر بازارهای مصرفی، نوآوری چیزی جز یک فرآیند یکنواخت، کند و تدریجی -توسعۀ برند اصلی، افزودن زرق‌وبرق‌های جدید و غیرضروری، اصلاح یک فرمول- نیست. بهترین نوآوری‌های پروکتر اند گمبل آن‌قدر خارق‌العاده نیستند که به محصول میلیارد دلاری بعدی تبدیل شوند؛ مانند پوشک‌ هوشمند پمپرز که در صورت نیاز به تعویض، هشدار می‌دهد.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

داگلاس هولت بنیان‌گذار و رئیس گروه استراتژی فرهنگی و استاد پیشین دانشکدۀ کسب‌وکار هاروارد و دانشگاه آکسفورد است. او نویسندۀ «چطور برندها به الگو تبدیل شده‌اند: اصول برندسازی فرهنگی» (انتشارات دانشکدۀ کسب‌وکار هاروارد، 2004) است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *