مدیریت تغییر

دموکراتیک کردن تحول

از مارکو یانسیتی و ساتیا نادلا در مجله می-جون2022

banner

فرصت نوآوری را در اختیار تمام کارمندان خود بگذارید.

در دهۀ گذشته شرکت نووارتیس سرمایه‌گذاری سنگینی روی تحول دیجیتال خود انجام داده است. این ابرقدرت داروسازی سوئیسی زیرساخت‌های فناوری خود را به فضای ابری منتقل کرده و سرمایه‌گذاری سنگینی روی پلتفرم‌ها و یکپارچه‌سازی داده‌ها انجام داده است. از سوی دیگر با استخدام کارشناسان فناوری اطلاعات و داده‌شناس‌ها، مدل‌های یادگیری ماشینی ساخته است و از آن‌ها در سراسر عملیات خود استفاده می‌کند. اما مدیران بخش‌های مختلف کسب‌وکار -فروش، زنجیرۀ تأمین، منابع انسانی، امور مالی و بازاریابی- باوجود رشد تیم‌های فنی، از این اطلاعات جدید استفاده نمی‌کنند یا تاثیر داده‌ها بر پیشرفت عملکرد تیم‌هایشان را نادیده می‌گیرند. از سوی دیگر داده‌شناس‌ها (data scientists) نقش پررنگی در واحدهای کسب‌وکار ندارند و بستر ادغام داده‌‏ها در عملیات روزمرۀ سازمان فراهم نیست. در نتیجه فقط موفقیت‌های جسته‌گریخته‌ای حاصل می‌شود (برای مثال در برخی بخش‌های تحقیق‌وتوسعه) و بسیاری از طرح‌های آزمایشی و پروژه‌ها به نتیجه‌ای نمی‌رسند.
خلاصه ایده

مسئله

مناسبی از سرمایه‌گذاری روی تحول دیجیتال خود کسب نمی‌کنند، درحالی‌که برخی دیگر به نتایج خارق‌العاده‌ای دست می‌یابند. چه عاملی باعث موفقیت این کمپانی‌ها می‌شود.

نقشه سفر

این مقاله پنج مرحلۀ تحول دیجیتال را شرح می‌دهد. از مرحلۀ تحول سنتی که فناوری و دیجیتال در حوزۀ تخصص واحد IT است تا مرحلۀ تحول پلتفرم که پس از ایجاد زیرساخت نرم‌افزاری جامع، امکان راه‌اندازی سریع کاربرد‌های هوش مصنوعی فراهم می‌شود.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

مارکو یانسیتی استاد دیوید سارنوف در حوزه‎‌ی مدیریت کسب‎‌‏وکار از دانشکده‎‌ی کسب‌وکار هاروارد است که سرپرستی «واحد فناوری و مدیریت عملیات» و «ابتکار دیجیتال» آنجا را بر عهده دارد. او مشاور بسیاری از کمپانی‌های حوزه‎‌ی فناوری ازجمله مایکروسافت، فیس‎‌بوک و آمازون بوده ا

ساتیا نادلا مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیرۀ مایکروسافت

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *