منابع انسانی

یافتن مسئولیت‌های صحیح برای بنیان‌گذاران سابق

از دانلد یه و کیتی اسمیث میلوی و یاری تومالا در مجله می-جون 2018

banner

هرساله هزاران سازمان غیرانتفاعی باید جایگزینی برای بنیان‌گذار اسبق خود بیابند. عقل متعارف می‌گوید که آن‌ها را کاملاً جدا کنید. با این تفکر، فرد جایگزین با آسودگی از آزادی و استقلال خود لذت خواهد برد – همین منطق توسط کمپانی‌های عمومی دنبال شد. اما تحقیق جدید نشان می‌دهد که اگر بنیان‌گذارهای غیرانتفاعی را درگیر کار نگه دارید، عواید قابل توجهی کسب خواهید کرد: نه‌تنها فرد جایگزین می‌تواند از توانایی‌ها و دانش رهبر پیشین بهره بگیرد، بلکه کسب وفاداری پرسنل و هیئت‌مدیره و بنیان‌گذار نیز ساده‌تر خواهد بود.

محققین به تحلیل 106 انتقال قدرت در میان بنیان‌گذاران غیرانتفاعی پرداختند؛ آن‌ها همچنین نظر بیش از 500 بنیان‌‎گذار، جایگزین، عضو هیئت‎مدیره و سایر افراد را درباره‌ی رخدادهای جایگزینی پرسیدند و 49 مصاحبه‌ی عمیق را انجام دادند. آن‌ها دریافتند که در انتقال‌های داوطلبانه، تعداد بیشتری از هیئت‌ها نقش جدیدی را برای بنیان‌گذار در نظر گرفتند و او را کامل کنار نگذاشتند – و اکثر پاسخ‌دهندگان در این سازمان‌ها به اثرات مثبت این امر اشاره کردند.

یافتن مسئولیت‌های صحیح برای بنیان‌گذاران سابقمحققین ملاحظه می‌کنند که این اتفاق تنها در صورت اعمال 4 شرط باید رخ دهد: بنیان‌گذار بخواهد و بتواند در کار درگیر شود؛ بنیان‌گذار بخواهد و بتواند در کار باقی بماند؛ هیئت‌مدیره این کار را ارزشمند بداند؛ بنیان‌گذار تمایل به پذیرش آن مسئولیت جدید داشته باشد؛ و فرد جایگزین تمایل به همکاری با بنیان‌گذار داشته باشد. این رابطه ساده نیست، اما چندین گام را می‌توان برای افزایش احتمال موفقیت برداشت. سازمان‌ها باید به شکلی شفاف مسئولیت جدید بنیان‌گذار را تعریف کنند و آن را به حوزه‌های خاصی که تخصص و علاقه‌ی زیادی در آن‌ها دارند، مثلاً حفظ ارتباطاتش با دیگران، محدود نمایند؛ ترتیبات آموزشی را برای بنیان‌گذار و جایگزینش فراهم نمایند تا بتوانند این رابطه‌ی جدید را کشف کنند؛ یک پروسه‌ی حل اختلاف را برقرار کنند؛ پروسه‌ی جلب وفاداری ذی‌نفعان را ادامه دهند که احتمالاً ابتدا با پرسنل و اعضای هیئت‌مدیره آغاز خواهد شد و سپس به سمت بنیان‌گذارها می‌رود؛ و جدایش اولیه‌ای را ایجاد کنند تا از ابهام جلوگیری شود و به جایگزین اجازه دهند که خودش را در مسئولیت جدید مستقر کند.

همچنین این مطالعه نشان داده که اگر بنیان‌‎گذار با یک فرد داخلی جایگزین شود و کماکان در کمپانی مسئولیت داشته باشد، بهترین نتایج از منظر عملکرد مالی، زمان تصدی فرد جایگزین و گزارش‌های موفقیت از سوی خودِ افراد حاصل خواهند شد. محققین می‌نویسند «معلوم شد که جدایش کامل بنیان‌گذار یک راهکار کلی و متناسب برای همه‌‎ی کمپانی‌ها نیست. عاقلانه است که هیئت‌مدیره‌ها مسئولیت جدیدی را برای بنیان‌گذار در نظر بگیرند، علی‌الخصوص وقتی جایگزین از داخل سازمان می‌آید». اگرچه این مطالعه به بررسی انتقال در داخل شرکت‌ها نپرداخت، اما محققین می‌گویند شرایط موردنیاز برای حضور ادامه‌دار یک بنیان‌گذار غیرانتفاعی می‌تواند برای تک‌تک کمپانی‌های تحت هدایت بنیان‌گذاران اعمال شود.درباره‌ی تحقیق: «چگونه جایگزینی بنیان‌گذار جواب می‌دهد»، نوشته‌ی یاری تومالا، دانلد یه و کیتی اسمیث میلوی (مجله‌ی نوآوری اجتماعی استنفورد، 2018)

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *