کرونا و کسب‌وکار

چطور می‌‌توان از دست دادن با افراد خودداری کرد؟

از امی گالو در مجله

banner

هفته پیش، با هواپیما به کنفرانسی در کنتاکی رفتم. پس از مطالعه‌­ی تمام موارد هشدار در مورد سفر کردن، همان‌­طور که توصیه شده بود صندلی و میز پذیرایی‌­ام در هواپیما را ضد عفونی کردم و از پدِ ضد عفونی کننده­‌ی دست استفاده کردم. اما صبحِ روز بعد وقتی­که به کنفرانس رسیدم، متوجه شدم در موقعیت ناخوشایندی قرار گرفته­‌ام. بسیاری از کسانی که ملاقات می­‌کردم، پس از این که خودشان را معرفی می­‌کردند، دست‌­شان را دراز می­‌کردند تا با من دست بدهند. چند دفعه‌­ی نخست که این اتفاق افتاد، از ترسِ این که کسی ناراحت نشود، با آنها دست دادم (و بعد از آن فورا به ایستگاهِ ضد عفونی کننده­‌ی دست رفتم). اما پس از مدتی که احساسِ راحتیِ بیشتری کردم، توانستم پیشنهادِ آنها را -گاهی به صورت کلامی و گاهی با روش‌­های زیرکانه­‌ترِ دیگر- رد کنم و با توجه به این که بحران کووید-۱۹ تا چه اندازه به سرعت در حال گسترش است، از انجام دادنِ این کار خوشحالم.

طی هفته‌­ها و ماه­‌های آتی، اگر در موقعیتی قرار گرفتید که با افرادِ جدید ملاقات کردید یا حتی در کنارِ همکاران یا مشتریانی که برای مدتی ملاقات‌­شان نکرده بودید قرار گرفتید، چطور می‌­توانید این موقعیتِ ناخوشایند را مدیریت کنید؟ در اینجا نکاتی را ارائه می­‌کنم که باید به ذهن بسپارید.

 

این را بپذیرید که احساسِ ناخوشایندی خواهید داشت


اگرچه سلام و احوالپرسی معمولا علامت‌­ها و اشاراتِ کوچکی هستند، اما می‌­توانند وزنِ زیادی داشته باشند. اندی مولینسکی، استاد برَندیز و نویسنده‌­ی «مهارت جهانی: چطور باید رفتارتان را با فرهنگ‌­های مختلف تطبیق دهید بدون این که خودتان را نادیده بگیرید»[1]، می‌­گوید: «وقتی فردی پیشنهادی می‌­دهد، و شما تصمیم می‌گیرید آن پیشنهاد را رد کنید، در واقع دارید هنجارهای اجتماعی را نقض می­‌کنید.» او معتقد است: «تخطی از هنجارهای حرفه­‌ایِ این‌چنینی، می‌­تواند احساسِ ناخوشایندی را به شما بدهد، چرا که رفتارهای شما برنامه‌­ی همیشگی‌­تان در مورد تمایل به سلام و احوالپرسیِ گرم با دیگران را نقض می‌­کنند.» همچنین، این یک «خودداریِ بسیار جزئی» است که می­‌تواند به شدت ناراحت­‌کننده و پرخطر باشد. ممکن است نگران باشید که احتمالا تصور بدی را ایجاد می‌­کنید یا پیامِ غیر دوستانه‌­ای را می‌­فرستید. این حتی می‌­تواند در فرهنگ‌­هایی که در آنها فاصله قدرتِ زیادی وجود دارد و انتظار می‌­رود مردم در مسائلِ مربوط به سلام و احوالپرسی کردن، تسلیمِ فردی باشند که در موقعیتِ بالاتری قرار دارد، چالش‌­برانگیزتر باشد. ممکن است این امر منجر به عملکردِ ناخوشایندی شود که در آن شما سعی می‌­کنید مشخص کنید چه چیزی باعث می‌­شود هر دوی شما احساسِ راحتی کنید -زدنِ مشت‌­ها به یکدیگر؟ زدن آرنج‌­ها به یکدیگر؟ پاها؟ فقط دست تکان دادن یا تعظیم کردن؟ – و چه کسی باید از رفتارِ چه کسی پیروی کند.

 

 

زودتر از زمانِ موعد مشخص کنید که چه رفتاری به شما احساسِ راحتیِ بیشتری می‌­دهد


پیش از این که وارد جلسه‌­ای شوید یا فرد جدیدی را ملاقات کنید، به این موضوع فکر کنید که می­‌خواهید چه رفتاری انجام دهید. داشتنِ برنامه به شما اعتماد به نفس می­‌دهد و موقعیت را خوشایندتر می­‌کند. من هفته­‌ی پیش در همان کنفرانس، دستم را در جیبم فرو می‌­بردم و با لبخند می‌­گفتم: «حدس می­زنم در حال حاضر نباید دست بدهیم.» این عبارت به من کمک کرد تا آنچه که احتمالا تخطی تلقی می­‌شد را به تایید مشترکِ موقعیتِ کنونی تبدیل کنم. پس از این که یک بار چنین کاری را انجام دادم، احساس کردم که در طولِ آن روز راحت‌­تر می­توانم آن را تکرار کنم.

مگی استیگ، تسهیل­‌گرِ ارشد گروه آریل، که سازمانی است که آموزش­های مربوط به رهبری را ارائه می­‌کند، درسی که از کارگاه‌­های آموزشی در امارات متحده عربی آموخته بود را به اشتراک گذاشت. این برنامه شامل یک تمرینِ دست دادن می‌­شد. او توضیح داد که: «ما روش­‌هایی را بررسی کردیم که به وسیله‌­ی آنها زنان اماراتی به دیگران اطلاع می‌­دادند که با آنها دست نخواهند داد. یکی از روش‌­هایی که بهترین اثربخشی را داشت، قرار دادنِ دست راست بر روی قفسه سینه بود (مانند حالتِ ادای احترام در برابرِ پرچم). برای انجام دادنِ این حالت، ظاهرا نیازی به گفتنِ هیچ کلمه‌­ای نیست.»

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

امی گالو از سخنرانان حوزه مدیریت است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *