فروش و بازاریابی

آیا واحد بازاریابی شما برای آینده آماده است؟

از عمر رودریگز ویلا و سوندار بارادواج و نیل مورگان و شوبو میترا در مجله نوامبر-دسامبر2020

bannerنحوۀ همسوسازی توانمندی‌ها و استراتژی‌های رشد

هیچ‌گاه بازاریابی تا این‌حد پیچیده نبوده است. تحولات فناوری این حوزه را از‌هم‌گسسته و نامتمرکز کرده است. از سوی دیگر، مسائل اجتماعی همچون پاندمی کووید-19، جنبش «جان سیاه‌پوستان مهم است» و تغییرات اقلیمی نیز انتظارات از کنش‌گری اجتماعی بازاریاب‌ها را افزایش داده‌اند. مجموعۀ این عوامل متنوع موجب تحول در کارکرد بازاریابی شده‌اند، به‌گونه‌ای که هم‌اکنون چابکی، استقلال و مسئولیت‌پذیری برای رشد کمپانی از لازمه‌‌های این حوزه به‌شمار می‌آیند.

جای تعجب نیست که چرا رهبران تا این‌حد با دیدۀ تردید به بازاریابی می‌نگرند و نگران کارکرد آن هستند. نظرسنجی ما از مدیران بازاریابیِ 493 کمپانی نشان داد که فقط 20درصد از شرکت‌های سنتی از بازده واحد بازاریابی‌شان رضایت دارند؛ این درصد در کمپانی‌های دیجیتالِ مادرزاد فقط اندکی بیشتر است. با حمایت «شرکت بازاریابی موبایلی مارکپس» و همکاری پیتر شلستریت، معاون سابق بخش دارایی‌های دیجیتال کوکاکولا، در دو سال اخیر تحولات واحد‌های بازاریابی کمپانی‌ها را مورد مطالعه قرار دادیم. همچنین با 125 مدیر ارشد بازاریابی در صنایع گوناگون مصاحبه کردیم تا ضمن درک این مشکل، دریابیم چگونه سازمان‌ها باید خود را با این شرایط جدید وفق دهند. طبق یافته‌های ما، بیشتر کمپانی‌ها سراغ سرمایه‌گذاری‌ استراتژیک در فعالیت‌ها، فناوری‌ها و ساختارهای بازاریابی رفتند تا از فرصت‌های جدید رشد بهره‌مند شوند.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

عمر رودریگز ویلا استادیار بازاریابی در انستیتوی جورجا از دانشگاه کسب‌وکار شلر در بخش تکنولوژی و عضو مرکز ری اندرسون برای کسب‌وکارهای پایدار است.

سوندار بارادواج رئیس بخش بازاریابی شرکتی در دانشگاه کسب‌وکار تری از جورجا و محقق ارشد دانشکده کسب‌وکار ایندین است.

شوبو میترا مدیر ارشد عملیات مارکپس است. او تامین‌کنندۀ راهکارهای افزایش توانمندی سازمان‌ها در حوزۀ بازاریابی است. هر چهار نفر بنیان‌گذاران مارکپس هستند.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *