تصمیم گیری

کجا و چگونه نه بگویید؟

از بروس تولگان در مجله سپتامبر-اکتبر 2020

bannerو چطور جواب مثبت دهید

اکثر ما روزانه درخواست‌های بسیاری را می‌پذیریم. درخواست‌هایی که رسمی یا غیررسمی، بزرگ یا کوچک هستند. این درخواست‌ها نه صرفاً از سوی مافوق‌ها و هم‌تیمی‌ها بلکه از طرف «مشتریان داخلی» در جای‌جای چارت سازمان ارائه می‌شوند. در کنار این‌ها تقاضاهای ذی‌نفعان بیرونی، اعضای خانواده، دوستان و آشنایان و حتی گاهی اوقات غریبه‌ها را نیز در نظر بگیرید. این درخواست‌ها دائماً از راه می‌رسند؛ چه به طور مستقیم یا از طریق نرم‌افزار زوم، تلفن، ایمیل و پیام‌رسان‌ها.

موج این درخواست‌ها باورنکردنی است و اکنون بیش از همیشه موفقیت حرفه‌ای و آسایش شخصی شما در گرو نحوۀ مدیریت آن‌هاست. نمی‌توانید به همه‌چیز و همه‌کس جواب مثبت دهید و تمامی آن‌ درخواست‌ها را به‌خوبی انجام دهید. در صورت پذیرش درخواست‌های بیش‌ازحد توانتان یا اشتباه انجام‌دادن آن‌ها، زمان و انرژی و سرمایۀ خود را تلف می‌کنید و ذهنتان از مسائل مهم منحرف می‌شود. هیچ‌کس دوست ندارد همکاران یا دوستانش را عصبانی یا مأیوس کند و یا از آن بدتر، فرصت‌های شخصی و حرفه‌ای خود را پس بزند.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

بروس تولگان بنیان‌گذار شرکت آموزش مدیریت رین‌میکر تینکینگ و مولف کتاب «هنر کارمند غیرقابل جایگزین بودن: نفوذ داشته باشید، با وظایف کاری بیش‌ازحد مقابله کنید و وظایف مهم را بپذیرید» (انتشارات مجلۀ کسب‌وکار هاروارد، 2020) است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *