فرهنگ سازمانی

سرسختی سازمانی؛ تبدیل اشتیاق و پشتکار به عملکرد

از توماس لی و آنجلا داکورث در مجله سپتامبر-اکتبر 2018

banner

چشم‌اندازی از صنعت خدمات درمانی


*درباره تصویر مقاله: افراد در سازمان‌های سرسخت، ذیل یک هدف مشترک و مهم متحد می‌شوند. در سال 1942، بانوان حاضر در کارخانه‌ی بمب‌افکن کرایسلر در شیکاگو، پا به مسئولیت‌های جدیدی گذاشتند تا از جنگ متفقین پشتیبانی نمایند.افراد با عملکرد بالا، استقامت خارق‌العاده‌ای دارند. حتی اگر هم‌اکنون هم جایگاه والایی داشته باشند باز هم برای بهبود تلاش می‌کنند. عاشق کارشانند هرچند کارشان به ایثار نیاز داشته باشد. حتی وقتی مسیرهای ساده‌تر به آن‌ها چشمک بزند، تعهدشان ثابت می‌ماند. این ترکیب خارق‌العاده از نقاط قوت را «سرسختی» می‌نامیم.

«سرسختی» است که پیش‌بینی می‌کند چه کسی در اهداف چالش‌برانگیز خود موفق خواهد شد. مثلا تحقیقات انجام گرفته در وست پوینت نشان می‌دهد که این خصیصه نسبت به نمره‌ی امتحان وتوانایی‌های ورزشی، عامل پیش‌بینی‌کننده‌ی بهتری برای موفقیت دانشجویان است. سرسختی است که احتمال فارغ‌التحصیلی از دبیرستان و دانشگاه و عملکرد خوب در مشاغل پراسترس همچون کار در بخش فروش را پیش‌بینی می‌کند. همچنین به اعتقاد ما، سرسختی است که افراد را به سمت بالاترین رتبه‌های رهبری در بسیاری از حوزه‌ها سوق می‌دهد.

در بخش خدمات درمانی، بیماران از دیرباز به سرسختی پزشکان و پرستاران وابسته بوده‌اند. اما در طب مدرن، فراهم‎سازی خدمات درمانی برتر آن‌قدر پیچیده شده که دیگر هیچ پزشکی صرف‌نظر از قدرت فراوان خود، نمی‌تواند همه‌ی کارها را به‌تنهایی انجام دهد. امروزه برای مراقبت خوب به همکاری نیاز داریم. تیمی سرسخت از متخصصین بالینی که همگی بی‌وقفه برای بهبود تلاش می‌کنند. اما باز هم به چیزی فراتر از این نیاز داریم. مؤسسات خدمات درمانی باید سرسختی را در سرتاسر فرآیند کاری‌شان ایجاد کنند.

در این مقاله، با بهره‌گیری از دهه‌ها تجربه‌ی تام به‌عنوان متخصص بالینی و رهبر خدمات درمانی و مطالعات بنیادین آنجلا در زمینه‌ی سرسختی، تحقیقات تک‌تک افراد در زمینه‌ی روان‌شناسی را با دیدگاه‌های معاصر در زمینه‌ی فرهنگ سازمانی و خدمات درمانی تجمیع کردیم. همان‌‎طور که نشان خواهیم داد، در این مدل جدید برای سرسختی در خدمات درمانی –که از انستیتوهای پیشگام همچون کلینیک مایو و کلینیک کلیولند مثال آورده شده– اشتیاق برای خوب شدن و پشتکار در دنبال کردن این هدف، به هنجار اجتماعی در میان افراد، تیم‌‎ها و نهادها تبدیل شده است. بخش خدمات درمانی به‌واسطه‌ی قابلیتش در زمینه‌ی جذب افراد رده‌بالا و نخبه و وابستگی به کار گروهی، مکان بسیار خوبی برای یافتن نمونه‌هایی در زمینه‌ی سرسختی سازمانی است. اما اصول ترسیم شده در اینجا می‌تواند در سایر کسب‌وکارها نیز اعمال شود.برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

توماس لی مدیر ارشد پزشکی پرس گینی است. او پزشک امراض داخلی و استاد (پاره‌وقت) پزشکی در دانشکده‌ی پزشکی هاروارد و استاد مدیریت سلامت در دانشکده‌ی سلامت عمومی هاروارد است.

آنجلا داکورث استاد روان‌شناسی دانشگاه پنسیلوانیا و بنیان‌گذار و مدیرعامل آزمایشگاه کاراکتر است. او نویسنده‌ی کتاب «سرسختی: قدرت اشتیاق و پشتکار» است.  

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *