استراتژی و اجرا

سرمایه‌گذاری بیش از حد روی استراتژی شکست‌خورده‌ی خود را متوقف کنید

از فریک ورمولن و نیرو سیواناتان در مجله نوامبر دسامبر 2017

bannerنحوه‌ی ردیابی (و گریز) از آن‌ها، پیش از اینکه دیر شود

تا انتهای دهه‌ی 90 میلادی، اچ‎ام‌وی که یک کمپانی موسیقی بریتانیایی است، در صدر دنیا قرار داشت. مدل کسب‌وکار آن – اداره‌ی فروشگاه‌های خیابانی که مشتریان می‌توانند در مجموعه‌ای وسیع جستجو کنند و با استفاده از هدست‌های داخل فروشگاه، به قطعه‌ها گوش کنند تا سی‌دی مدنظرشان را خریداری نمایند – باعث شد کمپانی به سهم رشک‌آور 40 درصدی از بازار بریتانیا برسد.

صعود اچ‌ام‌وی از انقلاب موسیقی پاپ در دهه‌ی 60 آغاز شد، زمانی که کمپانی شروع به توسعه‌ی عملیات خرده‌فروشی خود در لندن کرد. در دهه‌ی 70 اندازه‌ی این فروشگاه‌ها دو برابر شد و توانست تا اوایل دهه‌ی 80، خود را پیشروی خرده‌فروشی موسیقی در این کشور تبدیل کند. در 1986 فروشگاه‌هایی را در ایرلند و کانادا باز کرد و خیلی زود پس از آن، فروشگاه‌هایی در آمریکا، فرانسه، آلمان و ژاپن افتتاح شدند. تا دهه‌ی 90، بیش از 320 فروشگاه داشت که حدود صد مورد از آن‌ها در انگلستان بودند. در 2002، اچ‌ام‌وی وارد بازار بورس لندن شد و ارزشی در حدود 1 میلیارد دلار داشت.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

فریک ورمولن استادیار استراتژی و کارآفرینی در دانشکده کسب‌وکار لندن و نویسنده‌ی «عادات بد: هنجارهای صنعت را به مبارزه بطلبید و به کسب‌وکارتان نیرویی تازه ببخشید» است (انتشارات هاروارد بیزنس ریویو، 2017).

نیرو سیواناتان استادیار رفتار سازمانی در همان دانشکده است که تحقیقاتش استراتژی‌هایی را برای تشدیدزدایی تعهد کشف کرده‌اند.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *