مدیریت سازمان

جلوی جنون برگزاریِ جلسات را بگیرید

از کنستانس نونان هادلی و لزلی پرلو و یونیکی یون در مجله جولای-آگوست 2017

bannerچگونه زمان خود را برای کارهای مهم‌تر آزاد کنید

دست انداختن دیگران در جلسات از آن دسته مسائلی است که در کارتون‌های دیلبرت می‌بینیم. می‌توانیم در مورد اعصاب‌خرد کن بودن و دردسرهای این جلسات شوخی کنیم. اما همین‌ موارد عواقبی بدی برای تیم‌ها و سازمان‌ها به همراه دارند.

در مصاحبه‌هایی که با صدها مقام اجرایی در حوزه‌های مختلف (از شرکت‌های فناوری ارشد و خرده‌فروشان تا شرکت‌های دارویی و مشاوره) داشتیم، بسیاری از افراد گفتند که حس می‌کنند تحت فشار این جلسات قرار دارند – جلسات رسمی و غیررسمی، همیشگی یا اضطراری، رودررو یا مجازی. یک نفر گفت: «در طول هفته وقت نمی‌کنم نفس بکشم». دیگری می‌گفت مداد را در پایش فرو می‌کند تا در طول یکی از جلسات خسته‌کننده با پرسنل خوابش نبرد. چنین غرولندهایی توسط تحقیقات نیز تایید شده‌اند و نشان می‌دهند که طول و بازه‌ی برگزاری این جلسات طی 50 سال گذشته افزایش یافته‌اند، تا جایی که مدیران به‌صورت متوسط هفته‌ای نزدیک به 23 ساعت در جلسه هستند، درحالی‌که آمار مشابه در دهه‌ی 60 کمتر از 10 ساعت بود. ضمن اینکه ما جلسات ناگهانی و بدون برنامه‌ریزی را به‌حساب نیاورده‌ایم.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

کنستانس نونان هادلی سخنران رفتارشناسی سازمانی در دانشکده کسب‌وکار دانشگاه بوستون است.

لزلی پرلو استاد رهبری در دانشکده کسب‌وکار هاروارد و مؤسس «انستیتوی کار بهتر» بود.

یونیکی یون  مسئول تحقیقات در دانشکده کسب‌وکار هاروارد بوده که پیش‌تر سابقه‌ی مشاوره در «انستیتوی کار برتر» را داشته است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *