امور مالی و سرمایه‌گذاری

اظهارات مدیرعامل نیو ماونتین کپیتال دربارۀ نقش مدیریت سرمایه‌گذاری خصوصی در رشد کمپانی‌ها

از استیو کولینسکی در مجله می-جون2022

banner

2 سال پیش در سال 2010، شرکت سرمایه‌‌گذاری خصوصی من نیو ماونتین کپیتال، کمپانی نرم‌افزاری نه‌چندان معروف ردپریری را با قیمت 565 میلیون دلار خرید. در سپتامبر 2021، همان کمپانی (اکنون به نام بلو یاندر) را با قیمت 8.5 میلیارد دلار به پاناسونیک فروختیم. حدود 5.7 میلیارد دلار از سود حاصله نه به‌خاطر اکتساب‌ها بلکه از رشد ارگانیک سازمان حاصل شده بود.

چنین موفقیتی ربطی به شانس، پیشرفت‌ فناوری یا محصولات جدید نداشت. بلکه نتیجۀ سرمایه‌گذاری مستمر و پیشرفت مدیریت، استراتژی و راهبری کمپانی بود؛ همان رویکرد قدیمی که بهترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری خصوصی از آن برای ده‌ها صنعت و هزاران کمپانی گوناگون استفاده کرده‌اند. امیدوارم با توضیح رویکرد نیو ماونتین برای تحول بلو یاندر، ارزش‌آفرینی شرکت‌های سرمایه‌گذاری خصوصی برای کسب‌وکارها و اقتصاد و همچنین تحولات صنعت سرمایه‌گذاری خصوصی از آغاز تا کنون را نشان دهم.

شکل جدیدی از کسب‌وکار


اولین بار حدود 40 سال پیش، سرمایه‌گذاری خصوصی به شکل «سازماندهی‌شده» درآمد. در سال 1981 خودم از هم‌بنیان‌گذاران گروه سرمایه‌گذاری خصوصی گلدمن ساکس بودم. بعدها در حدفاصل سال‌های 1984 تا 1999، عضو ارشد فورستمن لیتل شدم. وقتی به فورستمن پیوستم، تنها حدود 20 شرکت سرمایه‌گذاری خصوصی فعالیت می‌کردند. همۀ آن‌ها کارکنان محدودی داشتند (برای مثال فورستمن فقط پنج کارشناس سرمایه‌گذاری داشت که سه نفر از آن‌ها بنیان‌گذاران سازمان بودند) و اغلب برای افزایش بازده سازمان به اهرم مالی متوسل می‌شدند.

اکنون صنعت سرمایه‌گذاری خصوصی به‌شدت تغییر کرده است. بر اساس آمار پیچ‌بوک، فقط کشور آمریکا 5 هزار شرکت سرمایه‌گذاری خصوصی دارد. مجموعۀ این شرکت‌‌ها مالکیت و نظارت بر 30 هزار کمپانی را به عهده دارند، 11 میلیون نفر در آن‌ها کار می‌کنند و 6.5 درصد از تولید ناخالص ملی متعلق به آن‌هاست. در 5 سال گذشته، این صنعت حدود 5 تریلیون دلار سرمایه‌گذاری کرده که اغلب در کمپانی‌های بسیار کوچک یا «نه‌چندان جذاب» برای دسترسی به بازارهای سهامی عام بوده است. همچنین حتی پس از در نظر گرفتن هزینه‌ها و پرداخت‌های تعویقی، سرمایه‌گذاری خصوصی بالاترین بازده را برای صندوق‌های بازنشستگی و صندوق‌های وقفی داشته و نوسانات منفی آن نیز کمتر از سرمایه‌گذاری‌های عمومی و مرسوم بوده است.

شرکت‌های سرمایه‌گذاری خصوصی، با هجوم به کمپانی‌ها سهام عمدۀ آن‌ها را نمی‌‌خرند. بلکه شرکت‌ها با اختیار خودشان ما را انتخاب می‌‏کنند. از طرفی مثل صندوق‌های پوشش ریسک عمل نمی‌کنند: برای چندین سال مالکیت و مدیریت کمپانی‌ها را در دست می‌گیریم و خبری از خرید و فروش کوتاه‌مدت سهام نیست. همچنین مثل سرمایه‌گذارهای خطرپذیر نیستیم که تعداد زیادی سرمایه‌گذاری کوچک انجام می‌دهند و بارها شکست می‌خورند تا کمپانی‌های موفق را بشناسند. هدف ما در نیو ماونتین، نگه‌داری و حمایت از کسب‌وکارهای خریداری‌شده بدون به‌کارگیری تئوری پورتفولیو و کمک به رشد تک‌تک آن‌هاست.

شرکت سرمایه‌گذاری خصوصی بیشتر شبیه به کارآفرینی است که کسب‌وکار را می‌خرد؛ با این تفاوت که یک نفر مدیریت یک کمپانی را بر عهده ندارد، بلکه گروهی از کارشناسان سازماندهی‌شده مدیریت تعداد زیادی از کمپانی‌ها را در دست می‌گیرند. بنابراین ما علاوه بر مزایای شرکت‌های بزرگ ازجمله تیم‌های قدرتمند، تخصصی و متمرکز با شبکه‌های ارتباطی گسترده، انعطاف‌پذیری و طرز فکر بلندمدت کارآفرین‌‌ها یا خانواده‌های مالک کسب‌وکار را نیز داریم. چنین ترکیبی موجب موفقیت بلندمدت ما در مدیریت کمپانی‌های گوناگون می‌شود.

در سال 1999 از فورستمن جدا شدم و نیو ماونتین را با اجارۀ دفتری کوچک و یک میز فلزی تاسیس کردم. اکنون بیش از 200 کارمند (اپراتور و کارشناس مالی) در دفتر مرکزی، بیش از 55 هزار کارمند در کمپانی‌های تحت نظر و گسترۀ متنوعی از شرکا و مشاوران داریم. طی 23 سال گذشته، نیو ماونتین بیش از 60 کمپانی را تصاحب یا تاسیس کرده که اکنون حدود 30 مورد از آن‌ها تحت نظر ما قرار دارند. بیش از 49 هزار شغل را به سبد کمپانی‌های کنونی و پیشین خود اضافه کردیم (این رقمِ خالص با کم کردن مشاغل حذف‌شده به دست آمده است)؛ بیش از 5 میلیارد دلار را صرف تحقیق‌وتوسعه، نرم‌افزار و هزینه‌‌های سرمایه‌ای کردیم؛ همچنین ده‌ها میلیارد دلار به ارزش‌ شرکت‌ها افزودیم، بدون اینکه هیچ‌کدام از آن‌ها ورشکسته شوند یا اقساط بهرۀ خود را عقب بیندازند. اکنون بر بیش از 35 میلیارد دلار سرمایه نظارت می‌کنیم.

هر شرکت سرمایه‌گذاری خصوصی سبک خودش را دارد. نیو ماونتین در پی پرورش کسب‌وکار‌هایی با رشد سکولار (یا «رشد تدافعی»)، ساختار مسطح و فرهنگ سیاست‌گریز، محترمانه و مملو از صداقت است. بیشتر در صنایعی همچون علوم زیستی، خدمات درمانی (کمپانی‌هایی که هزینه‌های پایین‌تری داشتند) نیرو (کمپانی‌های فعال در به‌روزرسانی شبکۀ برق آمریکا)، توانمندسازهای تحول دیجیتال و شرکت‌های تحلیل داده فعالیت می‌کنیم. پیش از هرگونه سرمایه‌گذاری، برنامۀ رشد بلندمدتی برای کمپانی هدف طراحی می‌کنیم. پس از خریداری نیز تیم ما همکاری نزدیکی با مدیران کمپانی دارد تا اصلاحات لازم را روی برنامه‌ها انجام دهد.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

استیو کولینسکی مدیرعامل نیو ماونتین است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *