منابع انسانی

اظهارات بنیان‌گذاران کافۀ بیتی اند بو دربارۀ کسب‌وکاری که حول محور کارکنان معلول ساختند

از ایمی رایت و بن رایت در مجله می-جون 2023

banner

شاید کلیشه‌ای به نظر برسد، اما ایدۀ کافۀ بیتی اند بو، زیر دوش به ذهن ایمی خطور کرد. در آن زمان یعنی سال 2015، دو بچۀ کوچک‌تر ما که هر دو سندروم داون دارند، شش و یازده ساله بودند و مدام به آیندۀ آن‌ها در سنین نوجوانی و بزرگ‌سالی می‌اندیشیدیم.

وقتی از آمار بیکاری 80 درصدی میان معلولان آمریکا مطلع شدیم، نمی‌خواستیم بچه‌های ما، بیتی و بو، به این سرنوشت دچار شوند. راهکار جلوگیری از این موضوع را خیلی ساده می‌دانستیم: کافی بود ارزشمند بودن وجود آن‌ها و سایر معلولان را نشان دهیم.

اما ایدۀ زیر دوش ایمی چه بود؟ افتتاح کافی‌شاپی در مرکز شهر ویلمینگتون از ایالت کارولینای شمالی که اغلب کارکنانش معلول ذهنی باشند یا از ناتوانی رشدی رنج ببرند. چه راهکاری بهتر از این که همزمان کارآفرینی میکند و این گروه از افراد را گرد هم می‌آورد. طی سه ماه و پس از جذب 19 کارمند، اولین کافۀ بیتی اند بو را افتتاح کردیم. پس از شش ماه، کسب‌‌وکارمان آن‌قدر پررونق بود که به مکانی 10 برابر بزرگ‌تر از کافۀ اولیه نقل‌مکان کردیم و کارگاه برشته‌کاری خودمان را ساختیم. هفت سال بعد، 17 شعبه در واشنگتن و 11 ایالت دیگر آمریکا داریم، با این توضیح که در سال 2023 نیز چهار شعبۀ جدید افتتاح می‌شود. همچنین 400 معلول دیگر هم استخدام کرده‌ایم.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *