رهبری و مدیریت افراد

رهبر در قامت مربی

از هرمینیا ایبارا و اَن اسکولار در مجله نوامبر-دسامبر 2019

banner



روزی و روزگاری اکثر افراد با کسب تخصص در یک حوزه‌ی فنی، کاربردی یا حرفه‌ای، حرفه‌ی شغلی موفقشان را آغاز می‌کردند. برای ارائه‌ی عملکرد مناسب، باید پاسخ‌های صحیح را در اختیار می‌داشتید. اگر می‌توانستید خود را اثبات کنید، از نردبان ترقی بالا می‌رفتید و بالاخره به جایگاه مدیریت افراد می‌رسیدید – و در این مقطع، باید مطمئن می‌شدید که زیردستانتان هم همان پاسخ‌های صحیح را در اختیار داشته باشند.





در جایگاه یک مدیر، اقدامات لازم را می‌دانستید، نحوه‏‌ی پیشبرد امور را به دیگران می‌آموختید و عملکردشان را ارزیابی می‌‌کردید. پیش‌تر این مسئولیت را با عنوان کنترل و فرمان می‌شناختند و هدف از آن، هدایت و پرورش کارکنانی بود که کسب‌وکار را بشناسند و بتوانند موفقیت‌های پیشین را تکرار کنند.





امروز این‌طور نیست. هم‌اکنون بروز تحولات سریع، مداوم و دگرگون‌ساز تبدیل به یک هنجار متعارف شده‌ و آنچه در گذشته جواب داده، نمی‌تواند راهنمای شما برای کسب موفقیت‌های آتی باشد. مدیران قرن 21، تمامی پاسخ‌ها را در اختیار ندارند (و نمی‌توانند داشته باشند!). به‌منظور تطبیق با این واقعیت جدید، کمپانی‌ها در حال گذار از رویکردهای سنتی کنترل و فرمان و به‌کارگیری یک رویکرد کاملاً متفاوت هستند: مدلی که مدیران به‌جای ارائه‌ی دستورالعمل، راهنمایی و پشتیبانی خود را از کارکنان نشان می‏‌دهند و آن‌ها هم نحوه‌ی تطبیق خود با تغییرات مداوم محیط را می‌‌آموزند تا انرژی، نوآوری و تعهدشان را نشان دهند.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

هرمینیا ایبارا استاد چارلز هندی در حوزه‌ی رفتار سازمانی از دانشکده‌ی کسب‌وکار لندن است. او مؤلف کتاب «مثل یک رهبر رفتار کن، مثل یک رهبر فکر کن و هویت کاری: استراتژی‌های غیرمتداول برای بازسازی حرفه» است.

اَن اسکولار هم‌بنیان‌گذار میلر کمپبل است که شیوه‌ی مربی‌گری را به رهبران ارشد می‌آموزد. او دستیار تحقیق دانشکده‌ی کسب‌وکار سعید در دانشگاه آکسفورد و مؤلف «راهنمای فایننشال تایمز برای مربی‌گری کسب‌وکار» است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *