رهبران و مدیران

ادیسه رهبری

از هرمینیا ایبارا و کلاودیوس هیلده‌براند و سابین وینک در مجله می-جون 2023

banner

کاهش نظارت دستوری و افزایش آزادی عمل کارکنان ساده نیست. در اینجا از نحوۀ رسیدگی به چالش‌های این مسیر می‌گوییم.

اما امروزه انتظار می‌رود این نتیجه به شیوۀ کاملاً متفاوتی حاصل شود. دوران رهبران قهرمان و پیشتازی آن‌‌ها در رأس سازمان گذشته است. در عوض ساختار تصمیم‌گیری اکثر شرکت‌ها تمرکززدایی شده و اکنون از رهبران انتظار می‌رود اختیار و آزادی عمل بیشتری به کارکنان خود بدهند. به همین دلیل مجبور شده‌اند بخش قابل توجهی از کنترل خود را واگذار کنند. کمااینکه رافائلا سادون و همکارانش در مقالۀ اخیر همین مجله («مهم‌ترین مهارت‌های مدیران عالی»، جولای-آگوست 2022)، مهارت‌های اجتماعی را -که اغلب از آن‌ها تحت عنوان «مهارت‌های نرم» یاد می‌شود- از ابزارهای موردنیاز رهبران در عصر کنونی می‌دانند.
خلاصه ایده

موقعیت

هبران غالباً با نظارت دستوری به رده‌های بالای هر سازمان می‌رسند؛ اما پس از دستیابی به این جایگاه، ناگهان از آن‌ها انتظار می‌رود بخش بیشتری از اختیارات خود را به زیردستان بسپارند. اکثر آن‌ها به‌سختی خود را با این تغییر وفق می‌دهند.

چالش

افرادی که قصد دارند سبک رهبری‌شان را تغییر دهند، باید بدانند چنین تحولی طولانی و دشوار است؛ ادیسه‌ای که به فروتنی، خودآگاهی، بردباری و تاب‌آوری نیاز دارد.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

هرمینیا ایبارا استاد چارلز هندی در حوزه‌ی رفتار سازمانی از دانشکده‌ی کسب‌وکار لندن است. او مؤلف کتاب «مثل یک رهبر رفتار کن، مثل یک رهبر فکر کن و هویت کاری: استراتژی‌های غیرمتداول برای بازسازی حرفه» است.

سابین وینک رهبر خدمات مشاورۀ رهبری اسپنسر استوارت در اروپا، خاورمیانه، آفریقا و آسیا-اقیانوسیه است

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *