کارآفرینی و استارتاپ‌ها

معمای بازار جدید

از روری مک‌دونالد و کتلین آیزنهارت در مجله می-جون 2020

bannerدر صنایع نوظهور، نمی‌توان از قواعد متداول استراتژی بهره گرفت

طی دو دهه‌ی گذشته، شاهد سربرآوردن تعداد غیرمنتظره‌ای از بازارهای کاملاً نوظهور بودیم. فناوری‌هایی نظیر سرویس‌های ابری، ربات‌های انباردار و گوشی‌های هوشمند، کل صنایع را دگرگون و دسته‌‌بندی‌های قدیمی کسب‌‌وکار را منسوخ کرده‌اند. شکل‌گیری جریان ثابتی از نوآوری‌های نوظهور – از دِرون‌های تجاری و کامیون‌های خودران گرفته تا واقعیت مجازی و افزوده، و جایگزین‌های گیاهی گوشت – حاکی از تداوم عصر بازارسازی تا آینده‌ی نزدیک هستند.

از منظر استراتژیک، بازارهای جدید همچون کرم‌چاله‌های داستان‌های علمی-تخیلی هستند که قوانین مرسوم زمان و مکان در موردشان صدق نمی‌کند. در بازارهای جدید، پاسخگویی به پرسش‌های متداول برای تبیین استراتژی کمپانی – به کدام بخش‌ها پا بگذاریم و چگونه برنده شویم – ساده نخواهد بود. ممکن است کمپانی‌های بزرگ با صرف میلیون‌ها سرمایه، از استارتاپ‌های بی‌پروا جا بمانند؛ شاید برنده‌های امروز، بازنده‌های فردا باشند. مثلاً پی‌پل را در نظر بگیرید که بی‌تردید برترین جایگاه در حوزه‌ی پرداخت‌ آنلاین را در اختیار دارد، اما در اولین سال‌های ظهور این بازار، یک کمپانی به نام بیل‌پوینت در صدر جای داشت. در حوزه‌ی ژنومیک شخصی، این توئنی‌تری‌اندمی است که از دیگران پیشی گرفته، اما نهایتاً آن کمپانی‌هایی در صدر خواهند ماند که متعاقباً بازار را زیر سلطه‌ی خود بگیرند.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

روری مک‌دونالد دانشایر تای-هی ت. لی (MBA، 1985) در حوزه‌ی مدیریت کسب‌وکار از واحد مدیریت عملیات و فناوری دانشکده‌ی کسب‌وکار هاروارد است.

کتلین آیزنهارت استاد س.و. آشرمن در حوزه‌ی استراتژی از دانشگاه استنفورد و عضو هیئت‌علمی «برنامه‌ی سرمایه‌گذاری‌های فناوری استنفورد» است. او یکی از نویسندگان «قوانین ساده: نحوه‌ی رشد در یک دنیای پیچیده» (2015) است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *