مطالعه موردی

مطالعه موردی: به الگوریتم اعتماد کنید یا به غریزه‌ی خودتان؟

از جفری پولزر در مجله می-جون 2018

banner

یک مدیر باید تصمیم بگیرد که کدام گزینه بهتر است!


آلایا جونز نمی‌توانست به سخنرانی‌های خداحافظی به‌خوبی توجه کند. اگرچه خیلی ناراحت بود که همکار قدیمی‌اش، ان بنک، آن‌ها را ترک می‌کند، اما بیشتر ذهنش درگیر این موضوع بود که چه کسی می‌تواند جایگزین او شود. آلایا به‌عنوان مدیر بخش بازاریابی و فروش در بکر-برنبام اینترنشنال، یک کمپانی جهانی در زمینه‌ی کالاهای مصرفی، می‌دانست که به یک مدیر بازاریابی مستعد نیاز دارد تا از پورتفولیوی بخش که شامل 34 محصول بود پشتیبانی کند. پس از کار با منابع انسانی در راستای اصلاح و کوچک کردن فهرست کاندیداها، در نهایت به دو گزینه‌ی نهایی رسیدند که هر دو در داخل سازمان مشغول به کار بودند: مالی اشورث، مدیر برند در تیم او که در بخش شوینده کار می‌کرد و اد یو، یک ستاره‌ی نوظهور که در بخش زیبایی بی‌بی‌آی حضور داشت.

آلایا مالی را دوست داشت و به کارش احترام می‌گذاشت. دو سال پیش، مالی یک سرویس ثبت‌نام جدید را برای محصولات شوینده‌ی بی‌بی‌آی هدایت کرده بود که رشد قابل توجهی را طی دو فصل گذشته داشت. به نظر می‌رسید مشتریان راحتی آن را دوست داشتند و تیم‌های تحقیق و توسعه، بازاریابی و اجرایی از این سرویس به‌عنوان پلتفرمی برای آزمودن محصولات جدید هیجان‌‎زده شده بودند. به‌واسطه‌ی هدایت مالی در پروسه‌ی راه‌اندازی این سرویس، آلایا آشنایی زیادی با نقاط قوت و ضعیف شاگردش داشت و مطمئن بود که برای چالش بعدی آماده است.

اما خیلی زود پس از خالی شدن این موقعیت، کریستین جنکینز، معاون منابع انسانی شرکت، با رزومه‌ی اد نزد آلایا آمده بود. اد هم همانند مالی بلافاصله پس از دانشکده‌ی کسب‌وکار به بی‌بی‌آی پیوسته بود و به‌سرعت او را تحت عنوان یک استعداد رده‌بالا شناسایی کردند. او هم داستان موفقیت خودش را برای بی‌بی‌آی داشت: به‌عنوان یک مدیر برند در گروه زیبایی، خط تولید محصول پاک‌کننده‌ی آرایش فرش‌فیس که 20 سال سابقه داشت را احیا کرد و میزان فروش آن را طی سه سال، 60 درصد افزایش داد.

هدف از این طرح، توسعه‌ی بهره‌برداری از تحلیل داده در منابع انسانی و استفاده از آن برای تصمیمات استخدام، ارتقای رتبه و میزان پرداخت بود. آلایا خوشحال بود که دو فرد خودی وارد رقابت شده‌‎اند – خودش این رتبه‌ها را به آن‌ها داده بود – اما همین امر تصمیم‌گیری را سخت‌تر کرده بود. زمانی که مدیر ارشد عملیات درباره‌ی ان سخنرانی می‌کرد، آلایا در فکر مصاحبه‌هایش با اد و مالی بود.
جفری پولزر استاد بنیاد یو‌پی‌اس در حوزه‌ی مدیریت منابع انسانی در واحد رفتار سازمانی از دانشکده‌ی کسب‌وکار هاروارد است.

مطالعات موردیِ ساخته‌ی ذهن در اچ‌بی‌آر، مشکلاتی که رهبران در کمپانی‌های واقعی با آن مواجه می‌شوند را ارائه می‌کند و راهکارهای متخصصین را می‌پرسد. این مورد بر اساس مطالعه‌ی موردی «ادغام ماریوت استاروود : معماری پورتفولیوی برند» بنا شده است.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *