تکنولوژی

اظهارات دو هم‌بنیان‌گذار زندیت دربارۀ پیشگامی فینتک در جنوب شرق آسیا

از موزس لو و تسا ویجایا در مجله جولای-آگوست2022

banner

کمپانی پلتفرم پرداخت زندیت با تحولی اساسی متولد شد.

سال 2016 بود و به همراه دو هم‌بنیان‌گذار دیگر کمپانی، خوان گونزالز و بو چن، در دفتر خانگی کوچکی در جاکارتا کار می‌کردیم. هدف ما طراحی راهکار ساده‌ای برای تبادل دیجیتالی پول میان مردم جنوب شرق آسیا بود. شروع کار نیز از کشور خودمان یعنی اندونزی بود، جایی که احتمال موبایل داشتن شهروندانش بیشتر از داشتن حساب بانکی یا کارت اعتباری است. با الهام گرفتن از استارتاپ‌های آمریکایی، ابتدا محصولی برای تبادل وجه میان افراد ساختیم؛ چیزی شبیه ونمو البته با حریم شخصی قدرتمندتر. سپس رابط کاربری ساده‌ای برای برقراری ارتباط میان کسب‌وکارها و مصرف‌کنندگان ساختیم: نسخۀ کوچک‌تری از شاپیفای. هدفمان کمک به فروشندگان کوچکی بود که محصولاتشان را از طریق بازارهای سنتی یا اینستاگرام می‌فروختند.

اما میزان استقبال کمتر از انتظارمان بود و به‌زودی متوجه شدیم اولویت‌‏بندی درستی برای طرح‌هایمان نداشته‌ایم. اپ‌های اولیۀ ما تنها در صورتی موفق می‌شوند که زیرساخت درستی برای بانکداری و تراکنش‌‏های دیجیتال داشته باشیم. تا آن لحظه سیستم داخلی مناسبی برای تبادل سریع و بی‌نقص مبالغ ساخته بودیم. سپس همفکری کردیم: چرا همین سرویس را به‌صورت بیرونی و برای تسریع تبادل وجه میان بانک و کسب‌وکار یا کسب‌وکارها با همدیگر عرضه نکنیم؟ بدین ترتیب یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های شرکت‌های کوچک و بزرگ منطقه برطرف می‌شد. یکی از روزهای آخر هفته، سیستم اختصاصی خودمان را به بازار عرضه کردیم و مسیر موفقیت‌های جدید زندیت آغاز شد.

طی این سال‌ها رشد درآمد ماهانۀ ما بیش از 10 درصد بوده و از چند ده کارمند بومی به بیش از 1000 نیروی کار پراکنده در نقاط مختلف دنیا رسیده‌ایم. اکنون در کشورهای اندونزی و فیلیپین خدمات ارائه می‌دهیم و به سایر بازارهای منطقه نیز چشم دوخته‌ایم. در آخرین دور جذب سرمایه با پشتیبانی سرمایه‌گذاران گوناگون ازجمله اکسل، آماسیا، تایگر گلوبال منجمنت و گوت کپیتال، به ارزش بیش از یک میلیارد دلار رسیدیم.

کماکان اعتقاد داریم در شروع کارمان هستیم. از آموخته‌های سال‌های اول خودمان -بازارت را بشناس، چابک بمان، فرهنگ و استعداد را در اولویت قرار بده- برای مقابله با چالش‌های جدید از همه‌گیری کرونا تا جنگ اوکراین استفاده می‌کنیم. فلسفۀ ما پیشروی سریع اما فکورانه است؛ حرکت محصول به محصول و کشور به کشور برای شکل‌گیری و تقویت اقتصاد دیجیتال جنوب شرق آسیا.

چطور شروع کردیم


هرچند هر دوی ما اصالت اندونزیایی داریم، اما بخش قابل توجهی از عمرمان را در خارج از کشور گذرانده‌ایم. موزس در سنگاپور، استرالیا و آمریکا زندگی کرده، مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه نیو ساوت ولز گرفته و دورۀ MBA را در دانشگاه کالیفرنیا برکلی گذرانده است. تسا نیز در دانشگاه سیراکوس آمریکا و دانشگاه سیدنی استرالیا درس خوانده است. دوستان مشترک در جاکارتا ما را به همدیگر معرفی کردند و تصمیم گرفتیم با کمک خوان و بو، زندیت را تأسیس کنیم.

ایدۀ اولیۀ کمپانی را یکی از دوستان موزس در دانشگاه پیشنهاد داد. او اهل سودان جنوبی بود، در استرالیا درس می‌خواند و مجبور بود سه جای مختلف کار کند تا برای خانواده‌اش پول بفرستد؛ اما روند انتقال وجه خیلی کند و پرهزینه بود. می‌خواستیم با استفاده از فناوری، روند تبادل وجه در کشورهای درحال‌توسعه را تسهیل کنیم. اندونزی بدیهی‌ترین مکان برای شروع این پروژه بود. نه‌تنها وطن خودمان بلکه بزرگ‌ترین اقتصاد منطقه بود. جایی که باوجود آنلاین بودن 70 درصد از جمعیت 580 میلیونی کشور، کمپانی‌های آمریکایی به‌سختی نظر مردم این کشور را جلب می‌کردند.

خوشبختانه همان اوایل کار، جاستین کان از ما پشتیبانی کرد. او هم‌بنیان‌گذار توئیچ و گوت کپیتال و عضو ارشد سابق وای کامبینیتور (YC) بود، بستگانی در اندونزی داشت و فرصت‌ها و چالش‌های کمپانی‌های فینتک در این کشور را می‌دانست؛ به‌هرحال اندونزی کشوری با بیش از 17 هزار جزیره است. همچنین زندیت اولین کمپانی اندونزیایی شد که مرکز رشد بسیار معتبر YC از آن حمایت می‌کرد؛ در همین راستا خواسته‌ها و مدل دقیق کسب‌وکارمان را به‌دقت طراحی کردیم. سایر بنیان‌گذاران پیرامون ما رشد هفته‌ای 20 درصد و خبر قراردادهای جدیدشان را اعلام می‌کردند، درحالی‌که ما هنوز در حال محاسبه و طراحی بودیم. اما همین تجربه چیزهای زیادی به ما آموخت و پیش از به پایان رسیدن برنامه، استارتاپ ما راه‌اندازی شد.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *