رهبری و مدیریت افراد

تصور اشتباهی که اکثر افراد درباره‌ی خانم‌ها و آقایان دارند

از رابین الی و کاترین تینسلی در مجله می-جون 2018

banner

تحقیق نشان می‌دهد که جنسیت‌ها آن‌قدر هم متفاوت نیستند


گفتگو درباره‌ی رفتار با بانوان در محیط کار اخیراً به اوج رسیده و رهبران ارشد –هم آقایان و هم خانم‌ها– بیش از پیش درباره‌ی تعهد به برابری جنسی حرف می‌زنند. این‌ها همگی خوبند، اما یک نکته‌ی مهم وجود دارد. گفتگوها و بسیاری از طرح‌هایی که کمپانی‌ها پذیرفته‌اند، غالباً یک باور غلط را منعکس می‌کنند: اینکه خانم‌ها و آقایان به خاطر ماهیت ژن‌هایشان یا شرایط بزرگ شدنشان یا هر دوی این‌ها، اساساً با یکدیگر متفاوت هستند. البته تفاوت‌های بیولوژیک وجود دارد. اما این تفاوت‌هایی نیست که مردم معمولاً راجع به آن‌ها صحبت می‌کنند. بلکه گفته‌ها بر این ایده متمرکز هستند که خانم‌ها ذاتاً از منظر سرشت، دیدگاه‌ها و رفتارها با آقایان تفاوت دارند (به تیترهایی همچون «چرا خانم‌ها فلان کار را در اداره انجام می‌دهند» یا «خانم‌های شاغل فلان ویژگی را ندارند» فکر کنید).
خلاصه مقاله تصورات اشتباه درباره تفاوت خانم‌ها و آقایان

اعتقاد: یک نظریه‎‌ی محبوب وجود دارد که می‌گوید خانم‌ها و آقایان اساساً از جهات مهم (غیربیولوژیک) با یکدیگر فرق می‌کنند – و برای توجیه دستاوردهای کمتر خانم‌ها، به این تفاوت‌ها اشاره می‌شود.

حقیقت: بر اساس فراتحلیل‌های پرشمار در تحقیقات منتشره، خانم‌ها و آقایان در واقع از منظر ویژگی‌های کلیدی همچون اعتمادبه‌نفس، خطرپذیری و مهارت مذاکره بسیار مشابه هستند.

چرا اهمیت دارد: مدیران پرشماری برای «اصلاح» وضعیت بانوان یا لحاظ کردن تفاوت‌های مفروض آن‌ها تلاش کرده‌اند – و این کار جواب نداده است. در عوض کمپانی‌ها باید شرایط سازمانی را مورد بررسی قرار دهند که باعث می‌شود نرخ حفظ نیروهای خانم در کار و ارتقای رتبه‌ی آن‌ها کاهش بیابد.برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

رابین الی استاد دایان دورج ویلسون در حوزه‌ی مدریت کسب‌وکار از دانشکده‌ی کسب‌وکار هاروارد و عضو هیئت‌علمی طرح HBS Gender است.

کاترین تینسلی استاد خانواده‌ی رافینی در حوزه‌ی مدیریت از دانشکده‌ی کسب‌وکار مک‌دانا در دانشگاه جرج‌تاون و مدیر انستیتوی رهبری خانم‌های دانشگاه جرج‌تاون است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *