رهبری و مدیریت افراد

زمانی برای رهبری مبتنی بر هدف و انسانیت

از هوبرت جولای در مجله

banner

ما با روشی که زندگی مردم را لمس می‌کنیم، میزان موفقیت را می‌سنجیم.

– باب چاپمن، ارزش شناختن ارزش‌ها ، 2012

در طی چند هفته وارد بحرانی شدیم که تا کنون شبیه آن را ندیده‌ایم. بحرانی که در تمام اقدامات قبلی باید متوقف شوند یا مورد بازنگری قرار گیرند. این مساله به طور طبیعی موجب سوق دادن افراد به سمت ناامیدی، ترس، دست پاچگی، نگرانی و بلاتکلیفی درباره خود یا دیگران می‌شود.

به عنوان مدیرعامل سابق شرکت Best Buy و پیش از آن، شرکت  Carlson، این فرصت را داشتم که به طور مستقیم با تعدادی از مدیرعاملان و  مجریان ارشد  صحبت کنم و از نزدیک شاهد اقدامات و تصمیم‌گیری‌های بسیاری از شرکت‌ها در برابر شیوع ویروس جدید و همه‌گیر کرونا باشم.

همه آن‌ها در تلاش برای روبرو شدن با بحرانی هستند که هر روز چالش‌های جدیدی را ایجاد می‌کند، و چالش‌های جدید تصمیمات جدیدی را نیز به دنبال دارد: آیا همچنان باید مغازه‌ها، کارخانه‌های تولیدی یا ادارات خود را باز نگه دارید؟ چه مدت باید بتوانید دستمزد کارمندان‌تان را پرداخت کنید؟

سوال اصلی که مدیران و شرکت‌ها با آن سر و کار دارند، چگونگی مدیریت در این فضا است. این در حالی است که وضعیت ممکن تا حدودی یادآور چالش‌هایی است که همه ما در طول رکود بزرگ، با آن روبرو بودیم -من زمانی مدیرعامل شرکت Best Buy در سال 2012 شدم که فرض بر افت شرکت بود– هیچ برنامه روشنی برای دنبال کردن نبود. اما شاید، همان اصول هدفمند یک رهبری انسانی، مانند مقدم داشتن مردم و مشتریان، و نگاه کردن به سوددهی به عنوان نتیجه و نه هدف، که ما در آن زمان استفاده کردیم، می‌تواند اکنون هم مفید واقع شود.

کمتر از یک سال پیش در ماه اوت سال 2019، بسیاری از مدیران، از جمله جانشین من در Best Buy، کوری بری، بیانیه Business Roundtable را امضا کردند. در آن بیانیه، 181 شرکت متعهد شدند که شرکت‌هایشان را به نفع تمامی ذی‌نفعان (مشتریان، کارمندان، حامیان، جامعه و سهامداران) پیش ببرند. این پاسخی بود بر آنچه که بر سر نظام سرمایه‌داری آمد و تاثیراتی که بر جامعه گذاشت.

امروزه، این تعهد مورد آزمون قرار گرفته است. اکنون، هدف از بیشترین اهمیت برخوردار است. آیا رهبران اقدامی برای نشان دادن اینکه سخنان‌شان حقیقت دارد، خواهند داشت؟

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

هوبرت جولای رئیس هیئت مدیره کنونی و مدیرعامل سابق Best Buy است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *