تکنولوژی

هوش مصنوعی برای دنیای واقعی

از توماس داونپورت و رجیو رونانکی در مجله ژانویه-فوریه 2018

bannerبا اهداف فانتزی و دور از دسترس شروع نکنید

در 2013، مرکز سرطان دکتر اندرسون یک پروژه‌ی «فانتزی» را راه‌اندازی کرد: تشخیص و توصیه‌ی برنامه‌های درمانی برای انواع مختلفی از سرطان که با استفاده از سیستم شناختی واتسون در آی‌بی‌ام انجام می‌گیرد. اما در 2017، پس از اینکه هزینه‌های پروژه از 62 میلیون دلار فراتر رفتند، آن را متوقف کردند – و سیستم هنوز روی بیماران استفاده نشده است. در آنِ واحد، گروه فناوری اطلاعات مرکز سرطان در حال آزمودن تکنولوژی‌ها برای اجرای کارهایی بودند که نیاز به جاه‌طلبی کمتری دارند؛ کارهایی نظیر توصیه‌های انتخاب هتل و رستوران برای خانواده‌های بیماران، تعیین بیمارانی که برای پرداخت هزینه‌ها به کمک نیاز دارند و حل‌وفصل مشکلات فناوری اطلاعات که پرسنل مرکز با آن مواجه می‌شوند. نتایج این پروژه‌ها بسیار امیدوارکننده بوده‌اند: سیستم‌های جدید توانسته‌اند به افزایش رضایتمندی بیمار، بهبود عملکرد مالی و کاهش زمانی ختم شوند که مدیران خدمات درمانی بیمارستان روی داده‌های خسته‌‌کننده صرف می‌کنند. صرف‌نظر از موانعی که در راه این پروژه‌ی بعید وجود دارند، اندرسون کماکان به استفاده از تکنولوژی شناختی – که نسل بعدی هوش مصنوعی است – برای ارتقای درمان سرطان تعهد دارد و هم‌اکنون گستره‌ای از پروژه‌های جدید را در قطب شایستگی خود توسعه می‌دهد که برای محاسبه‌گری شناختی استفاده می‌شوند.


برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

توماس داونپورت استاد فناوری اطلاعات و مدیریت در کالج بابسون ، همکار تحقیق در طرح اقتصاد دیجیتال ام‌آی‌تی و مشاور ارشد در موسسه‎‌ی تحلیل دیلویت است.

رجیو رونانکی مدیر مشاوره‌ی دیلویت است که رویکردهای نوآوری خدمات درمانی و محاسبه‌گری شناختی را هدایت می‌کند. برخی از کمپانی‌هایی که در این مقاله ذکر شده‌اند، مشتریان دیلویت هستند

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *