تکنولوژی

رقابت در عصر هوش مصنوعی

از کریم لاخانی و مارکو یانسیتی در مجله ژانویه-فوریه 2020

banner


چگونه هوش ماشینی قوانین کسب‌وکار را تغییر می‎‌دهد.






در سال 2019 و تنها 5 سال پس از افتتاح گروه آنت فایننشال سرویسز، تعداد مشتریان بهره‎‌مند از خدمات آن از مرز یک میلیارد نفر هم گذشت. آنت فایننشال که کاری از کمپانی علی‎‌‏بابا است، از هوش مصنوعی و داده‎‌های علی‌پی – یک پلتفرم اصلی پرداخت موبایلی – بهره می‎‌گیرد تا گستره‎‌ی گوناگونی از کسب‎‌وکارها ازجمله وام مصرفی، حساب تعاونی اوراق قرضه‎‌ی کوتاه‎‌مدت، مدیریت دارایی، بیمه‎‌ی سلامت، سرویس‎‌های اعتبارپژوهی و حتی یک بازی آنلاین با هدف تشویق مردم به کاهش میزان اتشار کربن را اداره کند. تعداد مشتریان این کمپانی، بیش از 10 برابر بیشتر از مشتری‌های بزرگ‌ترین بانک‌های آمریکا است – و کارهای خود را با کمتر از یک‌دهم کارکنان آن‎‌ها پیش می‎‌برد. در آخرین دوره‌ی جذب سرمایه‌ی کمپانی در سال 2018، ارزش 150 میلیارد دلار روی آن گذاشتند – تقریباً نصف قیمت جی‌پی‌مورگان چیس که ارزشمندترین کمپانی خدمات مالی دنیا است.





بر خلاف بانک‌‌های سنتی، مؤسسات سرمایه‎‌گذاری و کمپانی‎‌های بیمه، آنت فایننشال بر یک پایه‎‌ی دیجیتال بنا شده است. هیچ نیروی کاری در «مسیر حیاتی» فعالیت‎‌های اجرایی آن جای ندارد. این هوش مصنوعی است که هدایت امور را در دست دارد. هیچ مدیر خاصی برای تایید وام‎‌ها وجود ندارد، هیچ کارمندی نیست که توصیه‎‌های مالی ارائه دهد و هیچ نماینده‎‌ای ندارند که مجوز هزینه‌های پزشکی مصرف‎‌‏کننده را صادر کند. و بدون این محدودیت‎‌های عملیاتی که دست و پای شرکت‎‌های سنتی را بسته‎‌اند، آنت فایننشال می‌تواند با شیوه‎‌های منحصر به خودش رقابت کند و نوعی رشد و تاثیرگذاری بی‌انتها در گستره‎‌ای از صنایع کسب کند.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

کریم لاخانی استاد چارلز ادوارد ویلسون در حوزه‎‌ی مدریت کسب‎‌وکار و همکار دوروثی و مایکل هاینتزه در دانشکده‎‌ی کسب‌وکار هاروارد، و همچنین بنیان‎‌گذار و هماهنگ‎‌‏کننده‎‌ی آزمایشگاه علم نوآوری در هاروارد است. آن‎‌ها کتاب «رقابت در عصر هوش مصنوعی» (انتشارات مجله‎‌ی کسب‎‌وکار هاروارد، 2020) را نوشته‎‌اند.

مارکو یانسیتی استاد دیوید سارنوف در حوزه‎‌ی مدیریت کسب‎‌‏وکار از دانشکده‎‌ی کسب‌وکار هاروارد است که سرپرستی «واحد فناوری و مدیریت عملیات» و «ابتکار دیجیتال» آنجا را بر عهده دارد. او مشاور بسیاری از کمپانی‌های حوزه‎‌ی فناوری ازجمله مایکروسافت، فیس‎‌بوک و آمازون بوده ا

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *