استراتژی و اجرا

«چیزی بسازید و شروع به فروش آن کنید»

از دنیل مک‌گین و والتر فریک در مجله می-جون 2018

banner

میزگرد: گفتگویی با نیراج شاه، بیژن ثابت و جنیفر لام

طی دهه‌ی گذشته، روش استارتاپ ناب که به بازخورد زودهنگام مشتریان، آزمون و تکرار اهمیت می‌دهد، به‌عنوان یک رویکرد انتخاب ظهور کرد. برای درک دیدگاهی که کارآفرین‌ها و سرمایه‌گذارهای خطرپذیر درباره‌ی چارچوب پیشنهادی در «استراتژی برای استارتاپ‌ها» و رویکرد رسمی‌تر آن برای توسعه‌‎ی استراتژی دارند، دنیل مک‌گین و والتر فریک ویراستاران ارشد اچ‌بی‌آر با سه کهنه‌سرباز عرصه‌ی استارتاپ درباره‌ی این ایده‌ها صحبت کردند. نیراج شاه یکی از بنیان‌گذاران وی‌فیر خرده‌فروش اثاثیه‌‎ی آنلاین، است که در سال 2002 راه‌اندازی شد و عرضه‌ی اولیه‌ی سهام خود را در 2014 انجام داد. بیژن ثابت یکی از بنیان‌گذاران اسپارک کپیتال و از سرمایه‌گذاران اولیه‌ی توییتر، تامبلر، فوراسکور و ترلو است. جنیفر لام در حال ساخت پنجمین استارتاپ خود (چهار مورد قبلی توسط کمپانی‌های عمومی خریداری شدند) و مدیر ارشد عملیات فورج‌دات‌ای‌آی است، یک کمپانی که داده‌ها را برای دستگاه‌های هوشمند سازمان‌دهی می‌کند. نسخه‌ی ویرایش‌شده در ادامه می‌آید.

گفتگویی با نیراج شاه، بیژن ثابت و جنیفر لام

* از راست به چپ: جنیفر لام، نیراه شاه، بیژن ثابت

اچ‌بی‌آر: تفکر و تصمیم قطعی درباره‌ی گزینه‌های استراتژیک اصلی، آن‌هم در شرایطی که هنوز زمان زیادی به پروسه‌ی اجرایی باقی مانده، خیلی مهم است؟

شاه:از همین طریق جنب‌وجوشتان افزایش می‌یابد، خواسته‌های واقعی بازار را متوجه می‌شوید و شروع به تکرار پروسه برای افزایش فروش در آن بخش یا بخش‌ها و ویژگی‌ها و محصولات دیگر می‌‎کنید. مثلاً من و همکارم وب‌سایتی را آغاز کردیم که فقط تلویزیون و استند استریو می‌‎فروخت. مقداری کشش اولیه را میان مردم آغاز کردیم و سپس کارمان را به سمت سایر اثاثیه‌ی منزل گسترش دادیم. فراهم‌سازی بستر برای ایجاد یک وب‌سایت تمام‌وقت برای فروش اثاثیه، می‌توانست بسیار دشوار باشد. بنابراین به‌جای برنامه‌ریزی‌های زیاد و بلندمدت، بهتر است که اقدام کنید و از همین جنب‌وجوش برای ادامه‌ی راه بهره بگیرید.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

دنیل مک‌گین ویراستار ارشد مجله کسب و کار هاروارد است.

والتر فریک معاون سردبیر در مجله کسب‌وکار هاروارد است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *