منابع انسانی

اخراج همدلانه

از جوئل پیترسون در مجله مارس-آوریل 2020

bannerبایدها و نبایدها

در اوایل سال 2007 و پس از قریب به یک دهه رشد، جت‌بلو به مشکل برخورد. کولاک و یخبندان روز ولنتاین در فرودگاه بین‌المللی کندی نیویورک، صدها مسافر را ساعت‌ها روی باند فرودگاه معطل کرد و ضعف‌های آشکار جت‌بلو را نشان داد. پس از بررسی‌های فراوان، هیئت‌مدیره نتیجه گرفت که دیوید نیلمن، بنیان‌گذار نابغه و بزرگ‌ترین سهامدار جت‌بلو، صلاحیت خود برای هدایت کمپانی را از دست داده است. یک مدیرعامل جدید می‌خواستیم.

در مقام مدیر ارشد سازمان در آن دوران، وظیفه داشتم این خبر را به دیوید برسانم. به همراه یک مدیر دیگر، به دفترش رفتیم و رک‌وراست گفتیم که می‌خواهیم عوضش کنیم و خیلی کوتاه علت این امر را توضیح دادیم. برای تعدیل شوک ناشی از این خبر، خواستیم که کماکان در نقش رئیس هیئت‌مدیره بماند. دیوید ناراحت بود. اصرار داشت که اشتباه می‌کنیم. حرف‌هایش را شنیدیم، اما مصمم به این کار بودیم. وقتی حرف‌هایش تمام شد، در مورد اقدامات بعدی‌مان سخن گفتیم، ازجمله شیوه‌ای که باید تغییر رهبری سازمان را به اطلاع عموم می‌رساندیم.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

جوئل پیترسون رئیس هیئت‌مدیره‌ی جت‌بلو و استاد حق‌التدریسی رابرت ل. جاس در رشته‌ی مدیریت از دانشکده‌ی تحصیلات عالی کسب‌وکار دانشگاه استنفورد است.

نظرات شما

 1. علی گفت:

  می 18, 2022 در 1:00 ب.ظ

  بسیار عالی

  پاسخ
 2. الیاس گفت:

  می 19, 2022 در 2:07 ب.ظ

  با تشکر

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *