اشتراک رایگان

خلاصه چند مقاله

banner

پر کردن شکاف میان نسل‌ها


بازاریاب‌ها اغلب مسن‌تر از مخاطبان خود هستند و همین موضوع، برقراری ارتباط میان این دو گروه را دشوار می‌کند. مطالعه‌ای جدید این شکاف نسلی در حوزۀ بازاریابی را بررسی می‌کند و راهکارهایی برای کم کردن آن ارائه می‌دهد.

محققان از بیش از 1300 مدیر بازاریابی سوئیسی، مصرف‌کنندگان جوان (13 تا 30 سال) و اینفلوئنسرهای رسانه‌های اجتماعی نظرسنجی کردند. حدود 76 درصد از مصرف‌‌کنندگان شرکت‌کننده در این نظرسنجی، اینستاگرام را مهم‌ترین پلتفرم رسانه‌های اجتماعی می‌دانستند، درحالی‌که تنها 28 درصد از مدیران بازاریابی چنین اعتقادی داشتند. 18 درصد از بازاریاب‌ها اعتقاد داشتند فیس‌بوک طرفداران زیادی در میان نسل جوان دارد، درحالی‌که تنها 2 درصد از جوانان به این پلتفرم اشاره کردند. وقتی دربارۀ تاثیرگذارترین اینفلوئنسر در میان جوانان پرسیده شد، 34 درصد از بازاریاب‌ها از راجر فدرر نام بردند. اما کمتر از 1 درصد جوانان به این ستارۀ تنیس اشاره کردند. 30 درصد از بازاریاب‌ها حوزه‌هایی نظیر املاک و آموزش و حدود 20 درصدشان ورزش، اقتصاد، سلامت و الکترونیک را موضوعات مناسبی برای برقراری ارتباط با مردم می‌دانستند. درحالی‌که اینفلوئنسرها علاقۀ بیشتری به ارسال مطلب دربارۀ مسافرت (63 درصد)، مد، غذا و محصولات زیبایی (هر کدام حدود 40 درصد) داشتند، موضوعاتی که جوانان نیز توجه بیشتری به آن‌ها دارند.

به ادعای محققان، بازاریاب‌ها ابزارهای کمّی موجود برای هدف گرفتن مخاطبان و ارسال پیام به آن‌ها را نادیده می‌گیرند و 82 درصدشان ارزیابی‌های کیفی را ترجیح می‌دهند. محققان می‌نویسند: «اگر کمپانی‌ خواهان ترمیم این شکاف باشد، باید پاداش‌های مناسبی برای بهبود مهم‌ترین شاخص‌های کمّی عملکرد در نظر بگیرد. تغییر برداشت فکری از برند، ایجاد سرنخ‌ها و جریان‌های درآمدی جدید و افزایش نرخ حفظ مشتریان ازجملهٔ این شاخص‌ها هستند. یکی دیگر از اقدامات موثر سازمان می‌تواند تشکیل «کمیتۀ سایه» با حضور جوانان باشد تا توصیه‌های خود را در اختیار بازاریاب‌ها بگذارند».

دربارۀ تحقیق: «گزارش اینفلوئنسر مارکتینگ سوئیس 2020» توسط ملانی کلگ و همکاران
تاثیر یک تغییر کلامی کوچک بر افزایش فروش و رضایتمندی مشتری


خیلی از مشتریان گفت‌وگوهای رضایت‌بخشی با نمایندگان سازمان‌ها ندارند و کمپانی‌ها به‌شدت تلاش می‌کنند تا این تجربه را بهبود دهند. کمپانی‌های آمریکایی سالانه بیش از یک تریلیون دلار صرف جذب و آموزش نمایندگان خدمات مشتریان خود می‌کنند. اما شاید راهکار ساده‌تری برای حل این مشکل وجود داشته باشد.

تاثیر یک تغییر کلامی کوچک بر افزایش فروش و رضایتمندی مشتری

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *