کارآفرینی و استارتاپ‌ها

صحبت از چارچوب نیست!

از کارل شرام در مجله می-جون 2018

banner

آنچه بسیاری از دانشکده‌های کسب‌‌وکار یاد می‌دهند، ارتباط اندکی با موفقیت در کارآفرینی دارد.

فرض کنید یک کارآفرین هستید که سر دوراهی مانده‌اید: خیلی سخت کار کرده‌اید تا یک پلتفرم جدید را توسعه دهید و حس می‌کنید وقت بردن آن به بازار است. اما سرمایه‌گذار خطرپذیر در هیئت‌مدیره‌ی شما می‌گوید که محصولتان باید حداقل سه ماه دیگر توسعه بیاید و تنها در صورتی سرمایه‌گذاری بیشتر را توصیه خواهد کرد که یک استراتژی شفاف برای ورود به بازار تعریف کنید و برنامه‌ای را برای اجرای آن ارائه نمایید. آیا باید توصیه‌ی او را پی بگیرید؟ بدون داده‌های تجربی در اسناد شرکت‌های مشابه خودتان، نمی‌توانید مسیر عملیاتی مناسب برای استارتاپ خود را برگزینید.

اریک رایس در کتاب «استارتاپ ناب» که از تجربه‌ی وی در پیدایش یک کمپانی نرم‌افزاری گرفته شده، به رهبران می‌گوید که همکاری با مشتریان در طراحی محصولات، نسبت به نگارش برنامه‌ی کسب‌وکار، مسیر بهتری برای موفقیت به شمار می‌رود. همین موضوع تز استیو بلنک و باب دورف در «دفترچه راهنمای مالک استارتاپ» را تکمیل می‌کند: اینکه:هر دو کتاب به کارآفرینان توصیه می‌کنند که «یک محصول عملی و مینیمال» را توسعه دهند تا بازخورد مشتری را در زودترین زمان ممکن دریافت کنند.

جاشوا گانز، ارین اسکات و اسکات استرن می‌گویند که پیروی از توصیه‌ی رایس، بلنک و دورف معمولاً اشتباه خواهد بود، زیرا چارچوب استراتژیک لازم برای ارزیابی گزینه‌ها به انتخاب‌های استراتژیک غیرآگاهانه منتج خواهد شد. بنده مخالفم.

به‌منظور توضیح دلیل این موضوع، کارم را با انعکاس نحوه‌ی شروع به مطالعه‌ی کارآفرینان آغاز می‌کنم.

صنعت کارآفرینی


تا دهه‌ی 80 هیچ‎کس حقیقتاً کارآفرینی را تدریس نمی‌کرد و دانشگاهیان کسب‌وکار هیچ علاقه‌ی مشهودی به نحوه‌ی ایجاد شدن کمپانی‌ها نداشتند. آن‌ها روی آماده‌سازی دانشجویان برای حرفه‌هایشان در غول‌های بانکداری، تولید، ترابری و کالاهای مصرفی تمرکز کردند. سپس بیل گیتس و استیو جابز به میان آمدند. تعداد فزاینده‌ای از دانشجویان MBA که مشتاقانه به دنبال تقلید از موفقیتشان بودند، بر دریافت دستورالعملی‌ اصرار داشتند که بعدها کارآفرینی خوانده شد (واژه‌ی «کارآفرین» تازه به استفاده‌ی عموم رسیده بود).

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

کارل شرام استاد دانشگاه سیراکوس است که نوآوری تدریس می‌کند. وی به‌عنوان یک سرمایه‌گذار خطرپذیر فعال، به مدت 10 سال مدیرعامل بنیاد کافمن بود. کتاب جدید او «برنامه‌ی کسب‌وکار را بسوزان: کارآفرین‌های بزرگ حقیقتاً چه می‌کنند» (سایمون و شوستر، 2018) است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *