منابع انسانی

اخراج‌هایی که کمپانی‌تان را متلاشی نمی‌کنند

از ساندرا سوچر و شالین گوپتا در مجله می-جون 2018

banner

رویکردهای بهتر برای نقل‌وانتقال نیروی کار


دو عامل بسیار مهم هستند که در حال تحول ماهیت اجرای کارند: اتوماسیون و رقابت‌های جهانی که شدیدتر از همیشه شده است. بسیاری از سازمان‌ها برای ماندن در رقابت، باید درباره‌ی استراتژی‌های نیروی کارشان بازنگری کرده و تغییراتی ایجاد کنند که اخلال‌گر و دردناک هستند. آن‌ها معمولاً سراغ اخراج‌های روتین و تغییرات دوره‌ای می‌روند، اما هر دوی این موارد در طولانی‌مدت به سودرسانی کمپانی و تعامل نیروی کار آسیب می‌رسانند. اما برخی کمپانی‌ها متوجه شده‌اند که به رویکرد جدیدی احتیاج دارند.
خلاصه مقاله «اخراج‌هایی که کمپانی‌تان را متلاشی نمی‌کنند»


موقعیت: اتوماسیون و رقابت شدید، بسیاری از کمپانی‌ها را وادار کرده که سراغ دوره‌های اخراج متوالی بروند.

مسئله: در اغلب موارد اخراج‌هایی که به‌منظور کسب عواید کوتاه‌مدت هستند، به تعامل نیروی کار آسیب می‌زنند و در واقع سودرسانی را کاهش می‌دهند.

رویکرد بهتر: برخی کمپانی‌ها استراتژی‌های تغییر نیروی کار را توسعه داده‌اند که به شکلی بسیار ناچیز از تعدیل نیرو بهره می‌گیرد و در صورت وقوع این اتفاق نیز پروسه بسیار منصفانه به نظر می‌رسد و کمپانی و جناحین متاثر به‌سوی موفقیت پیش می‌روند.
قضیه‌ی نوکیا را در نظر بگیرید. در ابتدای سال 2008، مدیران این شرکت ارتباط از راه دور فنلاندی، افزایش سالانه 67 درصدی در عواید را جشن می‌گرفتند. بااین‌حال ظهور رقبای آسیایی خوش‌قیمت باعث شد طی چند سال قیمت‌های نوکیا به میزان 35 درصد کاهش بیابد. در این میان هزینه‌ی نیروی کار در کارخانه‌ی بوخوم نوکیا، به میزان 20 درصد افزایش یافت. مدیریت، یک گزینه‌ی واضح پیش رو داشت: بوخوم باید تعطیل می‌شد. یوها آکراس، معاون ارشد منابع انسانی نوکیا در آن دوران، به آنجا رفت تا درباره‌ی اخراج 2300 نیروی کار کارخانه صحبت کند. وقتی که آن‌ها را خطاب قرار داد، جمعیت متلاطم و متلاطم‌تر شدند. او به خاطر می‌آورد که «شرایط بسیار متشنجی بود بود.»

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

ساندرا سوچر همکار دانشکده‌ی جوزف رایس سوم و استاد رویکرد مدیریت در دانشکده‌ی کسب‌وکار هاروارد است.

شالین گوپتا همکار تحقیق در دانشکده‌ی کسب‌وکار هاروارد است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *