فروش و بازاریابی

تقابل بازاریابی و مأموریت

از میریام سیدیبه در مجله می-جون 2020

bannerیادگیری از برندهایی که مسئولیت مقابله با مشکلات بهداشتی جهان را پذیرفته‌اند.

شاید تصورش سخت است که یک برند آبجو، ازجمله شرکت‌کنندگان در کارزار پایان بخشیدن به خشونت علیه زنان باشد. اما ارتباط آشکار میان الکل و رفتارهای خشونت‌بار، کارلینگ بلک لیبل، بزرگ‌ترین برند آبجو در آفریقای جنوبی را بر آن داشت تا مسئولیت مواجهه با این مشکل را بپذیرد.

این برند از دیرباز مردان را مخاطب هدف خود قرار داده و تمامی پیام‌هایش درباره‌ی مصادیق مردانگی بوده‌اند. تبلیغ تلویزیونی برند در دهه‌ی 80، گاوچران‌هایی را نشان می‌داد که به‌پاس زحماتشان در یک روز کاری طولانی، شایسته‌ی یک کارلینگ بلکِ خنک بودند. در دهه‌ی 90 و پس از برچیده شدن آپارتاید در آفریقای جنوبی، تبلیغات کارلینگ حاوی تصاویری از یک قوم سازنده بودند: هم‌اکنون مردهای معمولی در نقش قهرمان ظاهر می‌شدند؛ انسان‌هایی قدرتمند، صادق و سخت‌کوش. در دهه‌‏ی 2000 نیز این آبجو را به کارآفرین‌ها و نسل در حال ظهور مردهای «خودساخته» پیوند زدند که الگوهای جدید جامعه بودند.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

میریام سیدیبه عضو ارشد مرکز کسب‌وکار و سرپرست مرکز موساوار-رحمانی در دانشکده کندی از دانشگاه هاروارد است و سابقه‌ی مدیریت بر واحد ماموریت اجتماعی بین‌المللی یونیلیور را دارد. او نویسنده‏ کتاب «برندهای صاحب ماموریت: دستیابی به تاثیرگذاری اجتماعی و رشد کسب‌وکار از طریق هدفمندی» (راتلج، 2020) است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *