اقتصاد و جامعه

فراتر از یک فیش حقوقی

از بیل فاچ و جان کیس و دنیس کمپبل در مجله ژانویه-فوریه 2018

bannerچگونه مشاغل فنی خوب را در اقتصاد دانش‌بنیان بسازیم

پنجاه سال پیش، آمریکایی‌ها دقیقا می‌دانستند چه کاری برای یک نیروی کار در بخش فنی مناسب قلمداد می‌شود: داشتن پست در یک تولیدکننده‌ی بزرگ نظیر جنرال موتورز، یا گودییر، یا شرکت فولاد آمریکا. این‌ها غالبا عضو اتحادیه بودند، حقوق خوبی می‌دادند و مزایای خوبی داشتند. همچنین امنیت شغلی داشتند. حتی اگر در یک دوره‌ی رکود کنار گذاشته می‌‎شدید، احتمالا با اوج گرفتن دوباره‌ی کسب‌وکار مجددا شما را فرامی‌‎خواندند. این امر نه‌تنها در ایالات متحده صدق می‌کرد، بلکه در اکثر اقتصادهای توسعه‌یافته‌ی آن زمان هم مشاهده می‌شد.

هم‌اکنون با میراث آن عصر زندگی می‌کنیم: بسیاری از افراد کماکان باور دارند که بهترین اتفاق برای نیروهای فنی کار در کارخانه‌ها است. اما احتمال بازگشت به دوران پیشین خیلی اندک است. برای شروع باید ذکر شود که استخدام بخش تولید دائما در حال کاهش است و از 25 درصد نیروی کار آمریکایی در سال 1970 به کمتر از 10 درصد در دنیای امروز رسیده است. اکثر کارخانجات جدید احتمالا بیشتر از نیروی انسانی، ربات داشته باشند و کارکنان اندکی که موفق به پذیرش در شغل‌های تولیدی می‌شوند، غالبا حقوق کمتری از کارگران قدیمی کارخانه دریافت می‌‌کنند. عمده‌ی مشاغل فنی آینده در بخش خدمات خواهند بود.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

جان کیس مؤلف مقالات و کتب پرشمار در زمینه‌ی کسب‌وکار و اقتصاد است که ازجمله‌ی آن‌ها می‌توان به «مدیریت شفاف» و «تساوی» (به همراه کوری روزن و مارتین استابوس ) اشاره کرد. او اخیرا به هیئت‌مدیره‌ی ان‌سی‌ای‌او پیوسته است.

دنیس کمپبل استاد دوایت رابینسون جونیور در زمینه‌ی مدیریت کسب‌وکار از دانشکده‌ی کسب‌وکار هاروارد است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *