رهبری و مدیریت افراد

رهبری چالاک، تعادل میان خلاقیت و نوآوری

از دبورا آنکونا و ایلین بکمن و کیت آیزکس در مجله جولای-آگوست2019

bannerمدت‌هاست که دیگر هیچ‌کس رهبری به سبک «کنترل و فرمان» را توصیه نمی‌کند. اما هیچ جایگزین کاملی نیز ساخته نشده است.

بخشی از دلیل این موضوع را می‌توان به حس دوگانه‌ی مدیران رده‌بالا درباره‌ی تغییر رفتار خودشان نسبت داد. آن‌ها به‌خوبی می‌دانند که باید خلاقیت کمپانی‌هایشان را افزایش دهند و حس می‌کنند که تنها با واگذاری قدرت، تصمیم‌گیری و تخصیص منبع به رده‌های پایین‌تر سازمان این امر تحقق خواهد یافت. اما احتمال می‌دهند که در صورت کاهش کنترلشان، شاهد بروز آشفتگی و هرج‌ومرج در کسب‌وکارشان باشند.

در تحقیق خود در ام‌آی‌تی، شاهد این بودیم که سازمان‌های درخشان در نوآوری، این تنش‌ها را برطرف می‌کنند. اکثر مطالعات رهبری در محیط‌های سریع‌التغییر و مبهم، تمرکز خود را بر دو دسته از کمپانی‌ها گذاشته‌اند: بوروکراسی‌های سنتی که در تلاش برای افزایش چابکی خود هستند؛ یا کمپانی‌های بسیار نوپا و کارآفرین. اما ما مسیر متفاوتی را برگزیدیم و نگاه موشکافانه‌ای به دو سازمان قدیمی انداختیم. سازمان‌هایی که با توجه به قدمتشان، خود را با شرایط گوناگون تطبیق داده و درعین‌حال، روح کارآفرینی و قابلیت نوآوری ممتازشان را حفظ کرده بودند: پارک، واحد تحقیق‌وتوسعه‌ی مشهور شرکت زیراکس در سیلیکون ولی و دابلیو.ال. گور و شرکا که یک کمپانی خصوصی تولید کننده پارچه است.

برای مشاهده ادامه متن مقاله، اشتراک تهیه نمایید.

دبورا آنکونا استاد برجسته‌ی مدیریت و استاد مطالعات سازمانی و بنیان‌گذار مرکز رهبری ام‌آی‌تی وابسته به موسسه فناوری ماساچوست دانشکده مدیریت اسلون است.

ایلین بکمن عضو تیم تحقیق مرکز رهبری ام‌آی‌تی است.

کیت آیزکس عضو تیم تحقیق مرکز رهبری ام‌آی‌تی و یکی از شرکای دایالوگوس جنریتیو کپیتال است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *